21.7 C
Știri de ultima orăSportFotbal„U“ Craiova – FC Argeș 1-1 | Încă o remiză și Știința-i tot în criză. Vezi foto și statistica!

-

De neimaginat. Universitatea Craiova continuă seria egalurilor, ajungând la cel de-al șaselea semieșec consecutiv. Gruparea din Bănie a înregistrat doar un 1-1 cu FC Argeș, în partida susținută vineri seară, pe stadionul „Ion Oblemenco“, prima din etapa 20 a Ligii 1.

Știința a început foarte bine prima repriză. A avut trei ocazii în primul sfert de oră, prin Cicâldău (’1), Ivan (’3) și Screciu (’8). Acesta din urmă a nimerit butul din stânga al porții cu un șut de la circa 25 de metri.

Piteștenii s-au dezmeticit apoi și au pus ceva probleme. Palic a nimerit bara, apoi imediat craioveanul Ionuț Șerban a fost la un pas să-l învingă pe Mirko Pigliacelli (’32).

Mamut a reușit primul gol din Liga 1

La reluare, Ivan Mamut l-a înlocuit pe Cristi Bărbuț, iar mutarea lui Papură, cu Andrei Ivan în dreapta și croatul vârf împins, a fost inspirată. Spunem asta pentru că Mamut a reușit să înscrie primul gol în Liga 1, cu un șut de la 13 metri (’64, 1-1).

Până la golul croatului, „U“ Craiova și-a trecut în cont trei ratări, prin Andrei Ivan (’47), Vătăjelu (’51) și Bancu (’60). Și oaspeții au avut o replica bună, irosint o oportunitate imensă prin Malele (’56).

Altfel, FC Argeș a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj la doar 4 minute de la reușita lui Mamut. A fost o greșeală de marcaj în defensiva Universității Craiova, iar Malele, servit excelent de Meza Colli, l-a executat pe Pigliacelli de la 10 metri, ușor lateral dreapta (’68, 1-1).

Alb-albaștrii au căutat cu disperare golul victoriei

Așa cum era de așteptat, jucătorii grupării din Bănie au căutat să revină în avantaj și să pună capăt suferințelor. Au pasat, au dominat, dar n-au mai marcat. Asta deși Cicâldău a nimerit transversala, cu un șut deviat (’74), apoi Mamut a luftat de la 6 metri, având toată poarta în față (’75).

FC Argeș a încheiat meciul în inferioritate numerică. Stephan Drăghici a văzut direct cartonașul roșu, după ce l-a înjurat pe asistentul Gabriel Constantinescu (’84).

Știința a încheiat meciul în atac, cu o lovitură de cap a lui Nicușor Bancu (’90+2).

Statistica jocului (flashscore.ro)

„U“ Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, Bălașa, M. Constantin, Bancu – Nistor, Screciu (’39, Bic), Cicâldău – Bărbuț (’46, Mamut), Ivan, Ofosu (’51, Vătăjelu). Antrenor: Corneliu Papură.

FC Argeș: Greab – Tofan, Maric, Deslandes (’40, Turda), Mușat – Meza Colli, Șerban – Drăghici, Palic (’83, Pablo), Dumitru (’81, R. Grecu) – Malele. Antrenori: Mihai Ianovschi, Andrei Prepeliță.

Cartonașe galbene: Bălașa ’90 / Dumitru ’83, Maric ’84, Greab ’89, Pablo ’90.

Cartonaș roșu: Drăghici ’84.

Au arbitrat: Andrei Chivulete – Gabriel Constantinescu, Gero Szabo; Szabolcs Kovacs.

Observatori: Mircea Călin, Adrian Comănescu.