9.8 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 | Remize cu goluri la Mediaș și Sf. Gheorghe

Liga 1 | Remize cu goluri la Mediaș și Sf. Gheorghe

Ziua de sâmbătă a programat 3 partide din etapa 20 a Ligii 1. Primele două s-au încheiat cu remize. Seara va fi „închisă“ de meciul dintre FCSB și Poli Iași.

La Mediaș, Gaz Metan și Academica Clinceni au făcut 1-1. La pauză scorul a fost „alb“, iar în prima repriză s-a consemnat eliminarea lui Baco (’45). Pe fondul superiorității numerice, ilfovenii au deschis scorul prin Chunchukov (’53). Ardelenii au reușit egalarea prin Sambu (’82).

Mediaș: Butean – Baco, Yuri, Trif – Alceus, Deaconu – P. Costea (’14, Ze Manuel; ’49, Larie), Chamed, Horsia (’78, Nițu) – Valente (’78, Sambu). Antrenor: Jorge Costa.

Clinceni: Vâlceanu – F. Achim, Jutric, Patriche, Dobrescu – Longher (’17, Ad. Popa), Ventura, Moulin (’82, Cebotaru), Andronic – Chandarov (’46, Rusescu), Chunchukov (’75, Markovic). Antrenor: Ilie Poenaru.

Cartonașe galbene: Deaconu, Chamed, Valente / Achim, Ventura, Moulin.

A arbitrat: I. Kovacs.

Sepsi și Voluntari și-au împărțit reprizele și punctele

La Sf. Gheorghe, Sepsi și FC Volunari au încheiat 2-2. Gazdele au câștigat prima repriză, marcând prin Mitrea (’5) și Fofana (’32). Ilfovenii au reușit să revină în partea a doua, înscriind prin Antoni Ivanov (’58) și Alexandru Stoica (’68).

Sepsi: Fejer – Dimitrov (’71, Dumitrescu), Bouhenna, Mitrea, Csiszer – Fofana, Tîncu, L. Kovacs (’71, Bajrovic) – Gonzalez, Safranko, Tamaș. Antrenor: Leo Grozavu.

Voluntari: Lavin – Ricardinho, Balaur, Armas, A. Vlad (’46, C. Achim) – Tavares, Droppa (’46, A. Stoica), Ivanov (’87, Anderson) – Costin, Angelov, I. Gheorghe (’46, Bortoneanu). Antrenor: Bogdan Andone.

Cartonașe galbene: Mitrea, Fofana / Balaur.

A arbitrat: I Călin.

Liga 1, Etapa viitoare:

Vineri, 29 ianuarieUniversitatea Craiova – FC Argeş 1-1.
Sâmbătă, 30 ianuarie: Gaz Metan Mediaș – Academica Clinceni 1-1, Sepsi Sf. Gheorghe – FC Voluntari 2-2, ora 20.15: FCSB – Poli Iași.
Duminică, 31 ianuarie – ora 12.00: FC Botoșani – AFC Hermannstadt, ora 14.00: Astra Giurgiu – FC Viitorul, ora 20.45: UTA Arad – Dinamo.
Luni, 1 februarie – ora 20.00: Chindia Târgoviște – CFR Cluj.