10.3 C
sâmbătă, 11 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalNapoli, ultima formaţie calificată în semifinalele Cupei Italiei

Napoli, ultima formaţie calificată în semifinalele Cupei Italiei

SSC Napoli, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei, învingând pe teren propriu, cu scorul de 4-2, formaţia Spezia, în ultimul meci din sferturile de finală ale competiţiei.

Gazdele au marcat toate cele patru goluri în prima repriză a jocului de pe stadionul Diego Armando Maradona, prin Kalidou Koulibaly (5), Hirving Lozano (20), Matteo Politano (30) şi Elif Elmas (40).

Spezia a profitat de relaxarea napolitanilor din partea a doua a jocului, punctând de două ori într-un interval de patru minute, prin Emmanuel Gyasi (70) şi Gennaro Acampora (73).

Napoli: Ospina – Hysaj, Manolas, Koulibaly, Rui – Zielinski (69, Lubotka), Demme, Elmas (69, Oshimen) – Politano (88, Di Lorenzo). Lozano (46, Mertens), Insigne. Antrenor: Gattuso.

Spezia: Krapikas – Vignali (74, Ramos), Terzi, Ismajli, Dell Orco – Estevez (46, Leo Sana), Ricci, Acampora – Verde, Galabinov (46, Agudelo), Gyasi. Antrenor: Italiano.

În semifinalele Cupei Italiei, SSC Napoli va avea ca adversară formaţia Atalanta, care a învins-o cu 3-2 pe Lazio Roma, miercuri la Bergamo. În cealaltă confruntare din penultimul act al competiţiei, Juventus Torino, echipa fundaşului Radu Drăguşin, va înfrunta formaţia Inter Milano.

Anul trecut, în finala Cupei Italiei, disputată pe Stadio Olimpico din Roma, SSC Napoli a învins-o pe Juventus cu 4-2 la loviturile de departajare (0-0 după prelungiri), trecându-şi cu această ocazie în palmares al şaselea trofeu în această competiţie.

Citeşte şi: Liga 1 / Hermannstadt și Chindia au lăsat un punct în iarbă