16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / Gaz Metan se apropie din ce în ce mai mult de play-off după victoria cu Iași

Gaz Metan Mediaș se află într-o formă foarte bună în acest an. Medieșenii au învins-o, în această seară, pe Poli Iași, scor 2-1 și astfel au bifat cel de-al treilea succes din ultimele patru partide. Meciul a contat pentru etapa a 18-a din Liga 1.

Fostul jucător al Universității Craiova, Luis Nițu, a deschis scorul pentru gazde în minutul 20, iar Ricardo Valente a dublat avantajul echipei sale în minutul 23. Djuranovic a mai adus speranțe pentru moldoveni pe final de meci, după ce a redus din diferență (83), dar, în cele din urmă, Gaz Metan s-a impus.

Gaz Metan: Pleșca – Butean, Baco, Matias, Trif – Alceus, Da Silva – Horșia (46, Ze Manuel), Chamed (86, Pambou), Valente – Nițu (76, Costea). Antrenor: Jorge Costa.

Poli Iași: Brănescu – Onea, Baxevanos, Frăsinescu (46, Moisa), Bușu – F. Cristea (77, Gaitan), R. Popa, Passaglia (29, Mihalache) – Vanzo (46, Cana), Zajmovic, Popadiuc (77, Mensah). Antrenor: Daniel Pancu.

Liga 1, etapa 18:

Vineri, 22 ianuarie: Chindia Târgoviște – Academica Clinceni 2-1, FCSB – FC Voluntari 2-1.
Sâmbătă, 23 ianuarie: Sepsi Sf. Gheorghe – Astra Giurgiu 4-1, UTA Arad – FC Argeș 1-2, Universitatea Craiova – FC Viitorul 1-1.
Duminică, 24 ianuarie: Gaz Metan Mediaș – Poli Iași 2-1, ora 20.00: FC Botoșani – Dinamo.
Luni, 25 ianuarie – ora 20.30: AFC Hermannstadt – CFR Cluj.