21.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalMihăilă, prestație de lăudat cu Lazio. Gol și bară în primul meci ca titular la Parma

Fostul jucător al Universității Craiova, Valentin Mihăilă, a avut o prestație foarte bună în optimile Cupei Italiei. Olteanul a reușit să înscrie primul său gol pentru Parma, împotriva formației Lazio Roma, dar nu a reușit să-și califice echipa în faza următoare a competiției. S-a încheiat 2-1 pentru gruparea din capitala Italiei, care trebuie să se pregătească, acum, de duelul cu Atalanta, din sferturi.

Lazio a controlat prima repriză și a deschis scorul în minutul 23, prin Parolo. În partea secundă, jocul s-a mai echilibrat, Parma a început să atace, iar golul a picat chiar din piciorul lui Mihăilă. Acesta a restabilit egalitatea în minutul 83 și părea că trimite meciul în prelungiri. Doar că, Muriqi a spulberat orice șansă a Parmei cu o lovitură de cap superbă în minutul 90.

De menționat că „Țintă“ a mai avut o ocazie mare în acest meci, dar bara s-a opus celui de-al doilea gol.

Lazio: Strakosha – Parolo, Hoedt, Acerbi – Lazzari (71, Marusic), Milinkovic-Savic (59, Patric), Escalante, Akpa, Fares (71, Lulic) – Pereira (59, Correa) – Muriqi. Antrenor: Inzaghi.

Parma: Colombi – Busi, Dierckx (76, Camara), Kurtic, Ricci – Dezi (62, Hernani), Cuprien (62, Brugman), Sohm – Mihăilă (90+2, Adorante), Sprocati (90+2, Traore), Brunetta. Antrenor: Roberto D’Aversa

Pentru Parma va urma un meci în campionat, pe teren propriu, cu Sampdoria. Meciul este programat duminică, de la ora 21.45.

Optimi Cupa Italiei:

AC Milan – Torino FC 5-4 la loviturile de departajare (0-0 după prelungiri), Fiorentina – Inter Milano 1-2, după prelungiri,  SSC Napoli – Empoli 3-2, Juventus – Genoa 3-2 (după prelungiri), Sassuolo – SPAL Ferrara 0-2, Atalanta Bergamo – Cagliari 3-1, Roma – Spezia 2-4 (după prelungiri), Lazio – Parma 2-1.