21.7 C
Știri de ultima orăSportFotbalSurpriză mare în Cupa Italiei. Spezia a dat lovitura la Roma și merge în sferturi

AS Roma a fost eliminată surprinzător în optimile de finală ale Cupei Italiei, fiind învinsă pe teren propriu, cu scorul de 4-2 după prelungiri, de formaţia Spezia.

Spezia a condus cu 2-0 după un sfert de oră de joc, prin golurile lui Andrei Galabinov (6 – penalty) şi Riccardo Saponara (15), însă gazdele au reuşit să reducă din handicap înainte de pauză, prin Lorenzo Pellegrini (43 – penalty), iar apoi au restabilit egalitatea în repriza secundă, prin Henrih Mkhitaryan (73).

Profitând de faptul că Roma a rămas în nouă jucători, după eliminarea portarului Pau Lopez, pentru intrare periculoasă asupra unui atacant advers (91) şi a fundaşului Gianluca Mancini, care a văzut al doilea cartonaş galben (92), Spezia a reuşit să dea lovitura în prelungiri. Mai întâi a înscris Daniele Verde (107), jucător format de Roma, iar apoi Saponara, în minutul 119, pecetluind soarta calificării.

Roma: Lopez – Mancini, Cristante (95, Fuzato), Kumbulla – Peres, Pellegrini, Villar (69, Veretout), Spinazzola (69, Karsdorp) – Pedro (95, Ibanez), Mkhitaryan (85, Perez), Mayoral (91, Dzeko). Antrenor: Fonseca.

Spezia: Krapikas – Vignali, Erlic, Ismajli, Ramos (68, Orco) – Deiola (80, Acampora), de Souza (68, Ricci), Maggiore – Agudelo (59, Verde), Galabinov (68, Piccoli), Saponara. Antrenor: Italiano.

În sferturile de finală, programate săptămâna viitoare, Spezia urmează să o înfrunte pe Napoli, deţinătoarea trofeului.

Optimi Cupa Italiei:

AC Milan – Torino FC 5-4 la loviturile de departajare (0-0 după prelungiri), Fiorentina – Inter Milano 1-2, după prelungiri,  SSC Napoli – Empoli 3-2, Juventus – Genoa 3-2 (după prelungiri), Sassuolo – SPAL Ferrara 0-2, Atalanta Bergamo – Cagliari 3-1, Roma – Spezia 2-4 (după prelungiri).

Ultimul meci din această fază a competiţiei, Lazio Roma – Parma, va avea loc miercuri.