13.1 C
Știri de ultima orăSportFotbalLazio și-a umilit marea rivală în „Derby della Capitale“

Lazio și-a umilit marea rivală în „Derby della Capitale“

Lazio Roma, cu fundaşul român Ştefan Radu printre titulari, s-a impus fără drept de apel, cu scorul de 3-0, în faţa rivalei AS Roma, vineri seară, în partida de deschidere a etapei a 18-a din Serie A.

Atacantul Ciro Immobile a deschis scorul în minutul 14, după o gafă a defensivei adverse. Astfel, atacantul italian a ajuns la cel de-al 12-lea său gol de la debutul actualei ediţii. Spaniolul Luis Alberto a mărit avantajul lui Lazio în minutul 23, iar apoi a reuşit dubla în repriza secundă (67).

Elevii antrenorului Simone Inzaghi puteau obţine o victorie şi mai categorică, însă portarul Romei, Paul Lopez, a avut câteva intervenţii foarte bune în cursul reprizei secunde. Ştefan Radu, care a primit un cartonaş galben în prima parte a jocului (20), a fost înlocuit în finalul reprizei secunde.

Lazio: Reina – Luiz Felipe, Acerbi, Radu (83, Hoedt) – Lazzari, Milinkovic-Savic, Lucas Leiva, Alberto, Marusic – Caicedo (65, Akpa Akpro), Immobile (83, Muriqi). Antrenor: Inzaghi.

Roma: Lopez – Mancini (71, Mayoral), Smalling, Ibanez – Karsdorp, Villar (60, Cristante), Veretout (46, Pedro), Spinazzola (71, Peres) – Pellegrini, Mkhitaryan, Dzeko. Antrenor: Fonseca.

Graţie acestui succes, Lazio a acumulat 31 de puncte şi a urcat pe locul şapte în clasament, în timp ce AS Roma (34 puncte) îşi vede ameninţată acum poziţia a treia de Juventus Torino (locul 4, cu 33 puncte), care va juca duminică, în deplasare, cu Inter Milano, ocupanta locului secund (37 puncte).