11.4 C
Știri de ultima orăSportFotbalArsenal, doar o remiză fără gol pe teren propriu cu Crystal Palace

Arsenal, doar o remiză fără gol pe teren propriu cu Crystal Palace

Arsenal Londra, care venea după patru victorii consecutive, trei dintre ele în campionatul Angliei, a obţinut doar un rezultat de egalitate pe teren propriu, scor 0-0, în compania formaţiei Crystal Palace, joi seară, într-o partidă contând pentru etapa a 18-a din Premier League.

Palace a fost echipa mai bună în prima repriză, în cursul căreia fundaşul James Tomkins a trimis balonul în bară, iar atacantul Christian Benteke a fost la rândul său aproape să înscrie. Arsenal a controlat repriza secundă, însă l-a pus rareori în pericol pe portarul rivalei londoneze.

Arsenal: Leno – Bellerin, Holding, Luiz, Maitland (65, Pepe) – Ceballos (69, Thomas), Xhaka – Saka, Smith Rowe, Aubameyang – Lacazette (81, Nkietah). Antrenor: Arteta.

Crystal Palace: Guaita – Ward, Tomkins, Kouyate, Mitchell – Townsend, McArthur, Milivojevic (89, McCarthy), Eze – Benteke (81, Ayew), Zaha. Antrenor: Hodgson.

În urma acestui rezultat, „tunarii” rămân pe locul 11 în clasament, cu 24 de puncte, în timp ce Crystal Palace se află două poziţii mai jos, cu 23 de puncte.