15.3 C
miercuri, 8 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLaLiga | Carlos Soler a întrerupt seria neagră a Valenciei

LaLiga | Carlos Soler a întrerupt seria neagră a Valenciei

Valencia CF a reuşit să câştige din nou în LaLiga după o pauză de două luni. „Liliecii“ s-au impus duminică seară, la limită, scor 1-0, pe terenul formaţiei Real Valladolid. Confruntarea a contat pentru etapa a 18-a.

Mijlocaşul Carlos Soler a înscris golul victoriei în minutul 76 al partidei. Cu acest gol, Soler a pus capăt unei serii de opt meciuri fără victorie. Precedentul succes al „liliecilor“ data din 8 noiembrie, când Valencia o surclasa pe campioana Real Madrid cu 4-1. Atunci Soler reuşea un hat-trick din penaltiuri.

Valencia a obţinut această victorie și cu şansă. Trebuie menționat faptul că Valladolid a avut o bară, prin Sergi Guardiola (’90+6), din lovitură liberă.

Valladolid: Masip – Perez Maqueda (’81, Orellana), Gonzalez, Sanchez, Nacho – Kike (’70, Hervias), Fede, Mesa (’82, Alcaraz) – Jota (’82, S. Guardiola), Weissman, Toni Villa (’70, Plano). Antrenor: Sergio.

Valencia: Domenech – Correira, Diakhaby, Guillamon, Gaya – Wass (’90+1, Musah), Soler, Racic, Cherychev (’90+1, Lato) – Lee (’73, Vallejo), Gomez. Antrenor: J. Gracia.

LaLiga, etapa 18

Vineri, 8 ianuarie: Celta Vigo – Villarreal 0-4.
Sâmbătă, 9 ianuarie: Sevilla – Real Sociedad 3-2, Atletico Madrid – Athletic Bilbao a fost amânat, Granada – Barcelona 0-4, Osasuna – Real Madrid 0-0.
Duminică, 10 ianuarie: Levante – Eibar 2-1, Cadiz – Alaves 3-1, Valladolid – Valencia 0-1.
Luni, 11 ianuarie – ora 20.00: Elche – Getafe, ora 22.00: Huesca – Betis.