17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiverpool şi Wolverhampton, calificate în turul patru al Cupei Angliei. Alte rezultate și programul competiției

Liverpool şi Wolverhampton s-au calificat în turul patru al Cupei Angliei, după victoriile obţinute vineri seara în runda a treia a competiţiei.

La Birmingham, Aston Villa s-a prezentat cu o formaţie alcătuită din jucători Under 23 şi Under 18. Asta din cauza faptului că prima echipă este decimată de cazuri de coronavirus. A rezistat timp de o repriză în faţa campioanei. Sadio Mane a deschis scorul pentru „cormorani“ (’4), dar Louie Barry a egalat în minutul 41, stabilind scorul pauzei.

În partea a doua, Liverpool a intrat decisiv şi a marcat alte trei goluri în doar 5 minute. A înscris prin Georginio Wijnaldum (’60), Sadio Mane (’63) şi Mo Salah (’65).

Într-un alt meci, pe „Molineux Stadium“, Wolverhampton a trecut cu 1-0 de Crystal Palace. Diferența a făcut-o Adama Traore (’35).

Rezultatele înregistrate sâmbătă:

Boreham Wood – Milwall 0-2, Everton – Rotherdam 2-1, Luton – Reading 1-0, Norwich – Coventry 2-0, Notthingham – Cardiff 1-0, Chorley – Derby 2-0, Blackburn – Doncaster 0-1, Blackpool – West Brom 5-4, Bournemouth – Oldham 4-1, Bristol Rovers – Sheffield United 2-3, Burnley – Milton Keynes 3-2, Exeter – Sheffield Wednesday 0-2, QPR – Fulham 0-2, Stevenage – Swansea 0-2, Stoke – Leicester 0-4, Wycombe – Preston 4-1, Arsenal – Newcastle 2-0, Brentford – Middlesbrough 2-1, Huddersfield – Plymouth 2-3, Manchester United – Watford sunt în desfășurare. Meciul Southampton – Shrewsbury a fost amânat.

Duminică, 10 ianuarie – ora 15.30: Barnsley – Tranmere, Bristol City – Portsmouth, Chelsea – Morecambe, Cheltenham – Mansfield, Crawley – Leeds, Manchester City – Birmingham; ora 19.00: Marine – Tottenham; ora 21.45: Newport – Bringhton.

Luni, 11 ianuarie – ora 22.00: Stockport – West Ham.