5.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalLaLiga | FC Barcelona, încă o dezamăgire. A remizat acasă cu Eibar!

LaLiga | FC Barcelona, încă o dezamăgire. A remizat acasă cu Eibar!

FC Barcelona a continuat parcursul neconvingător de sezon. Gruparea catalană a remizat marți seară, pe teren propriu, scor 1-1, cu modesta Eibar. Confruntarea de pe „Camp Nou“ a contat pentru etapa a 16-a din LaLiga.

Vedeta Leo Messi a fost în tribună la acest meci, din cauza unei accidentări.

Barca a ratat un penalti în minutul 8, prin danezul Martin Braithwaite, care apoi a avut şi un gol anulat de VAR.

Eibar a deschis scorul după pauză, prin Kike Garcia (’58). Bucuria oaspeților nu a durat prea mult, pentru că francezul Ousmane Dembele (’67) a restabilit egalitatea.

FC Barcelona: ter Stegen – Mingueza, Araujo, Lenglet (’81, Busquets) – Dest (’46, Dembele), Pjanic (’66, Coutinho), de Jong, Firpo – Griezmann (’66, Trincao), Pedri (’89, Puig) – Braitwaite. Antrenor: Ronald Koeman.

Eibar: Dmitrovic – Poză, Burgos (’73, P. Oliveira), Bigas, Rafa – Diop (’90+3, Cubero), Alvarez – Kadzior (’81, Recio), Exposito, Inui – Kike (’73, Muto). Antrenor: Jose Mendilibar.

LaLiga, etapa 16:

Marți, 29 decembrie: Sevilla – Villarreal 2-0, Barcelona – Eibar 1-1, Levante – Betis 4-3, Cadiz – Valladolid 0-0.
Miercuri, 30 decembrie – ora 18.00: Granada – Valencia; ora 20.15: Atletico Madrid – Getafe, Celta Vigo – Huesca; ora 22.30: Elche – Real Madrid.
Joi, 31 decembrie – ora 15.00: Athletic Bilbao – Real Sociedad, ora 17.15: Osasuna – Alaves.