17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLaLiga | Real Madrid a bifat a patra victorie consecutivă

LaLiga | Real Madrid a bifat a patra victorie consecutivă

Real Madrid a obţinut a patra victorie consecutivă în toate competiţiile. Campioana Spaniei s-a impus marți seară, pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în faţa formaţiei Athletic Bilbao. Aceasta a fost o partidă susținută în devans, contând pentru etapa a 19-a din LaLiga.

„Galacticii“ au deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin germanul Toni Kroos (’45+1).
Bascii au restabilit egalitatea după pauză, prin Ander Capa (’52).
Atacantul francez Karim Benzema s-a dovedit, din nou, decisiv pentru Real Madrid. El a reușit o dublă (’74, ’90+2), graţie căreia campioana en titre a obţinut toate cele trei puncte.

De menţionat că Athletic Bilbao a evoluat în 10 jucători mai bine de 75 de minute, după eliminarea lui Raul Garcia. Acesta a primit două cartonaşe galbene într-un interval de şase minute, în primul sfert de oră al partidei de pe stadionul „Alfredo Di Stefano“.

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Varane, Ramos, Mendy – Kroos, Valverde (’64, Isco), Modric – Lucas (’75, Rodrygo), Benzema, Junior Vinicius (’63, Asensio). Antrenor: Zinedine Zidane.

Athletic Bilbao: Simon – Capa (’80, Lekue), Alvarez, Martinez, Berchiche – Dani Garcia, Vencedor (’66, Vesga) – de Marcos (’80, Muniain), Raul Garcia, Berenguer (’59, Cordoba) – Williams (’67, Villalibre). Antrenor: Gaizka Garitano.

Azi se joacă Barca – Sociedad

Astăzi este programat un alt meci din cadrul etapei a 19-a a campionatului spaniol: FC Barcelona – Real Sociedad. Duelul de pe „Camp Nou“ este programat de la ora 22.00 (Digi 1). Celelalte jocuri din această rundă vor avea loc pe 20 ianuarie 2021.
De menționat că în LaLiga urmează să se desfășoare etapa a 14-a.