17 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Elitelor / Academia „Gică Popescu“ a învins-o pe CFR Cluj la U19

Liga Elitelor / Academia „Gică Popescu“ a învins-o pe CFR Cluj la U19

Echipa de juniori sub 19 ani a Academiei „Gică Popescu“ s-a impus sâmbătă, la „Hanul Doctorului“, cu 2-1 (0-0), în fața formației similare a grupării CFR Cluj. Partida a contat pentru etapa a 6-a de la Ligia Elitelor U19.

Elevii lui Gică Barbu au beneficiat de un autogol (’48), în timp ce reușita lui Buturoagă a stabilit destinația punctelor (’83).

„Prima repriză a fost echilibrată, cu o ocazie mare de gol de fiecare echipă. Noi am avut șansa de a marca prin Buturoagă, care a ratat din fața porții, după o centratre a lui Drândă. Și ei avut o ocazie singur cu portarul. A doua repriză am început mai motivați. Am avut și noroc, pentru că am deschis și scorul chiar după pauză, a fost un autogol. La 10 minute după gol au marcat ei, dar ne-a motivat și mai mult asta. Am forțat continuu și Drândă a scos un penalti, iar Buturoagă a marcat. A fost o victorie muncită și meritată“, a declarat fundașul craiovean Mihai Mitrana, pentru GdS.

Gică Popescu“ U19: Vodă – Urdu, Mitrana, Vezelovici, Prunaru – Marcu, Udrea – An. Grigorie, Buturoagă, Drândă – Alex Grigorie.

Ardelenii s-au revanșat la U17

La cel de-al doilea duel dintre Academia „Gică Popescu“ și CFR Cluj, cel de la Under 17, craiovenii au cedat clar, cu 3-0.

„Nu sunt prea multe de spus. Nu am făcut un meci bun, băieții au acuzat și o stare de oboseală după ce miercuri am susținut și meciul restant cu Gaz Metan, la Mediaș. Sper să arătăm mult mai bine în runda viitoare, când vom juca la Miercurea Ciuc“, a explicat antrenorul Ionuț Cimpoeru, pentru GdS.

„Gică Popescu“ U17: Ștefănescu – Belega, Mitrache, Truțcă, Lungu – Târșogoiu, Rezeanu, Faur, Vadasis – Nuță, Florea. Au mai intrat: Afrim – Oană, Răduț, Căpățână, Badea.

Rezultatele meciurilor din etapa 6 de la Liga Elitelor:

Under 19:

Sâmbătă, 31 octombrie: CSJ Ştiinţa U Craiova – Gaz Metan Mediaş 3-3, Universitatea Cluj – UTA Arad 3-2, LPS Banatul Timişoara – Ripensia Timișoara 0-1, Academia „Gică Popescu“ – CFR Cluj 2-1, LPS Bihorul Oradea – ASU Poli Timişoara 2-2, Universitatea Craiova – Csikszereda Miercurea Ciuc 0-5.

Etapa viitoare:

Sâmbătă, 7 noiembrie – ora 12.00: UTA Arad – CSJ Știința U Craiova, ASU Poli Timișoara – Universitatea Cluj, CFR Cluj – LPS Bihorul Oradea, Csikszereda Miercurea Ciuc – Academia „Gică Popescu“.
Duminică, 8 noiembrie – ora 12.00: Gaz Metan Mediaş – LPS Banatul Timişoara, Ripensia Timișoara – Universitatea Craiova.

Under 17:

Sâmbătă, 31 octombrie: CSJ Ştiinţa U Craiova – Gaz Metan Mediaş 2-2, Universitatea Cluj – UTA Arad 0-3, LPS Banatul Timişoara – Ripensia Timișoara 2-0, Academia „Gică Popescu“ – CFR Cluj 0-3, LPS Bihorul Oradea – ASU Poli Timişoara 0-1, Universitatea Craiova – Csikszereda Miercurea Ciuc 3-1.