10.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalCupa României / FCU s-a calificat în 16-imi, CSM Slatina a pierdut la penaltiuri

Două dintre formaţiile oltene prezente în turul al patrulea al Cupei României, CSO Filiaşi şi FCU, au avut meci direct marţi după masă, iar câştig de cauză a avut echipa de pe primul loc din Liga 2. FCU s-a impus cu scorul de 4-0, după ce Răducanu a reuşit o dublă în prima repriză (9, 29), iar Bălan (76) şi Ciolacu (82) au majorat scorul în partea secundă. Partida s-a disputat pe stadionul Orăşenesc, din Filiaşi.

ACSO Filiași: Ov. Jianu – Dănescu, I. Tătaru, M. Dima, C. Calu (cpt.), Vaștag, Armășelu, Vespe, Rupa, S. Lupu, Ct. Manolache. Antrenor: Mario Găman.

FCU: Rob. Popa – Paramatti, Diallo, Gugu (cpt.), Huyghebaert – Dr. Albu – R. Negru, Vl. Pop, Stoenac, Rob. Răducanu – Cl. Bălan. Antrenor: Dan Vasilică.

Cea de-a treia formaţie olteană prezentă în turul 4, CSM Slatina, nu a reuşit să producă o mini-surpriză şi să o elimine pe Turris din Cupă. Formaţia lui Eric Lincar s-a impus pe stadionul „1 Mai” la loviturile de pedeapsă, scor 9-8, după ce în 120 de minute tabela a nu a putut fi modificată.

De menţionat că ambele formaţii au avut câte un jucător eliminat. Ilie Damașcan, de la Turris, a părăsit terenul în minutul 50, după două cartonaşe galbene, în timp ce George Cotigă a luat direct cartonaşul roşu în minutul 98.

CSM Slatina: Velcu – C-tin. Radu, Cr. Preda, Motroc, Pisăru, D. Toma, Ct. Grigore, Dav. Oprescu, Vas. Gheorghe (cpt.), Demici, Rogoveanu. Antrenor: Mihai Ianovschi.
Au intrat: Abel Stan și Marian Manea, Beniamin Enache, George Cotigă, Ovidiu Popescu

Turris Oltul: Aur. Păun – Sălcianu, Buleică, Al. Sima, Alb. Voinea, Haită, Cioinac, Ct. Pîrvulescu, Țegle, Liv. Mihai, Damașcan. Antrenor: Erik Lincar.
Au intrat: Ștefan Blănaru, Adrian Niță, Florinel Mitrea.

Citeşte şi: Liga 1 / Victoria cu Dinamo a impresionat LPF-ul. Doi „lei”, în echipa etapei a 7-a