10.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalEchipele din Manchester, victorioase în faţa lui Arsenal şi Newcastle

Echipele din Manchester, victorioase în faţa lui Arsenal şi Newcastle

Manchester City a câştigat, sâmbătă, cu scorul de 1-0, derby-ul cu Arsenal, de pe teren propriu, din cadrul etapei a 5-a a campionatului Angliei.

Victoria a fost adusă de reuşita din minutul 23 a lui Raheem Sterling, care a purtat banderola de căpitan în acest meci. Arsenal a avut de mai multe ori şansa golului, dar Ederson, portarul lui City, a făcut un meci foarte bun.

O statistică interesantă arată că „tunarii” nu au reuşit nicio victorie în ultimele 29 de meciuri în deplasare în Premier League în faţa celorlalte echipe din „big six”, având un bilanţ de zece egaluri şi 19 înfrângeri.

United funcţionează după pauză

Condusă cu 1-0, Manchester United a revenit spectaculos pe finalul partidei cu Newcastle, trupa lui Ole Gunnar Solskjaer marcând de 4 ori până la fluierul final.

Gazdele au deschis scorul prin Shaw, care a trimis mingea în propria poartă, în minutul 2. Pentru Manchester United au înscris Maguire ’23, Fernandes ’86, Wan-Bissaka ‘90+1 şi Rashford ‘90+6. În minutul 58, Bruno Fernandes (United) a ratat un penalti.

Newcastle: Darlow – Krafth, Lascelles, Fernandez, Lewis – Hayden (49, Schar) – Joelinton (53, Fraser), Shelvey, Hendrick (88, Almiron), Saint-Maximin – Wilson. Antrenor: Bruce.

Manchester Utd: de Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw – McTominay, Fred (69, Pogba) – Mata (90+2, Matic), Fernandes, James (76, van de Beek) – Rashford. Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.

Premier League – etapa a 5-a:

Sâmbătă, 17 octombrie: Everton – Liverpool 2-2, Chelsea – Southampton 3-3, Manchester City – Arsenal 1-0, Newcastle United – Manchester United 1-4;
Duminică, 18 octombrie: Sheffield Utd – Fulham, ora 16.00: Crystal Palace – Brighton, ora 18.30: Tottenham – West Ham, ora 21.15: Leicester – Aston Villa.
Luni, 19 octombrie – ora 19.30: West Brom – Burnley, ora 22.00: Leeds – Wolves.

Clasament:

1. Everton 13 (14:7), 2. Liverpool 10 (13:13), 3. Aston Villa 9 (11:2), 4. Leicester 9 (12:7), 5. Arsenal 9 (8:6), 6. Chelsea 8 (13:9), 7. Tottenham 7 (12:5), 8. Leeds 7 (9:8), 9. Manchester City 7 (7:7), 10. Southampton 7 (8:9), 11. Newcastle 7 (7:9), 12. West Ham 6 (8:4), 13. Crystal Palace 6 (5:7), 14. Manchester Utd 6 (9:12), 15. Wolves 6 (4:7), 16. Brighton 3 (8:10), 17. Sheffield Utd 1 (1:6), 18. West Brom 1 (5:13), 19. Fulham 1 (3:11), 20. Burnley 0 (3:8).

Citeşte şi: Milan, de neoprit în Serie A. „Ibracadabra”, dublă decisivă cu Inter