16.2 C
marți, 30 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTenisBayern Munchen, la prima înfrângere după 23 de victorii consecutive

Bayern Munchen, la prima înfrângere după 23 de victorii consecutive

Campioana en titre a Germaniei şi a Europei, Bayern Munchen, a pierdut primul meci după aproape zece luni de invincibilitate. „Bavarezii” au pierdut cu un incredibil 4-1 partida de duminică seară, din etapa a 2-a din Bundesliga, în faţa lui Hoffenheim.

Pe Rhein-Neckar-Arena, Ermin Bicakcik a deschis scorul, în minutul 16 pentru gazde, Moanes Dabour l-a majorat în minutul 24, pentru ca Joshua Kimmich să reducă din handicap în minutul 36 şi să stabilească scorul pauzei. În partea secundă, tot gazdele s-au aflat la cârma partidei, reuşind alte două goluri, prin dubla lui Andrej Kramaric (77, 90+2 penalty).

Hoffenheim: Baumann – Posch, Vogt, Bicakcic (39, Skov) – Akpoguma, Geiger (58, Bebou), Samassekou, Kaderabek – Baumgartner (59, Gacinovic), Kramaric, Dabbur (80, Grillitsch). Antrenor: Hoeness.

Bayern: Neuer – Pavard (57, Goretzka), Boateng, Alaba, Davies – Kimmich, Tolisso (72, Musiala), Muller – Gnabry, Zirkzee (57, Lewandowski), Sane (73, Coman). Antrenor: Flick.

Succesul lui Hoffenheim a pus capăt unei serii de 23 de victorii a lui Bayern, ultimul meci pierdut de bavarezi fiind consemnat pe 7 decembrie 2019, 1-2 cu Borussia Moenchengladbach.

În urma acestui rezultat, Hoffenheim este lider în Bundesliga, în timp ce Bayern Munchen este pe locul 6.

Rezultate etapa a 2-a din Bundesliga:

Vineri, 25 septembrie: Hertha Berlin – Eintracht Frankfurt 1-3;
Sâmbătă, 26 septembrie: Bayer Leverkusen – RB Leipzig 1-1, Arminia Bielefeld – FC Koln 1-0, Borussia Moenchengladbach – Union Berlin 1-1, Mainz 05 – VfB Stuttgart 1-4, Schalke 04 – Werder Bremen 1-3, Augsburg – Dortmund 2-0.
Duminică, 27 septembrie: Hoffenheim – Bayern 4-1, Freiburg – Wolfsburg 1-1.

Citeşte şi: Încă cinci goluri primite, încă o înfrângere drastică. FCSB, fără replică la Iași