19.4 C
marți, 7 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga Europa / FCSB s-a calificat în turul 3 după un meci nebun

Liga Europa / FCSB s-a calificat în turul 3 după un meci nebun

FCSB s-a calificat în turul 3 preliminar al Ligii Europa, după ce s-a impus joi seară, în deplasare, în faţa formaţiei FK TSC Backa Topola. Formația din Capitală a avut nevoie de loviturile de departajare pentru calificare, după ce scorul a fost egal 6-6 (1-2, 4-4) la finalul prelungirilor. La penaltiuri a fost 5-4 pentru FCSB.

De menționat că Backa Topola a avut 2-0 în minutul 14 și doi jucători eliminați.

În timpul regulamentar au marcat Milicevic (11), Duronjic (14), Petrovic (45+1) și Tomanovic (90+4), pentru gazde, respectiv Coman (25), Man (50, 63 – penalti) și Balaz (90+3), pentru FCSB.

În reprizele suplimentare fiecare echipă a mai înscris de două ori: Backa prin Tumbasevic (105 și 117), replica românilor venind prin Man (105) și Petre (108).

Pentru Backa Topola au marcat din loviturile de la 11 metri următorii: Tomanovic, Zec, Antonic și Djuric, în timp ce Banjac a ratat.

FCSB a transformat tot, de la punctul cu var înscriind Moruțan, Perianu, Panțâru, Petre și Man.

Backa Topola: Filipovic – Balaz, Antonic, Babic (64, Banjac), Ponjevic – Zec, Tomanovic, Tumbasevic, Milicevic (114, Djuric) – Lukic (75, Siladji), Duronjic (45+1, Petrovic).

FCSB: Ducan – Crețu, Simion, Briceag, Pantea (21, Petre) – Moruțan, Perianu, Panțâru – Man, Buziuc (46, Ion), Coman (73, Horsia).