14.2 C
vineri, 3 mai, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalChelsea a debutat perfect în noul sezon. Victorie clară cu Brighton

Chelsea a debutat perfect în noul sezon. Victorie clară cu Brighton

Investiţiile de 200 milioane lire sterline (257 milioane euro) în această vară par să fie de bun augur pentru Chelsea. Trupa lui Lampard a câştigat, luni seară, partida disputată pe terenul lui Brighton, scor 3-1, după un meci disputat, controlat în mare parte de albaştri. Partida a contat pentru prima etapă a noului sezon din Premier League.

Golurile au fost marcate de Jorginho (23 – penalty), Reece James (56) şi Kurt Zouma (66) pentru învingători, respectiv Leandro Trossard (54), pentru Brighton.

Wolverhampton Wanderers a învins la rândul ei în deplasare, cu 2-0, formaţia Sheffield United, „lupii” înscriind ambele goluri în primele şase minute de joc. Oaspeţii au deschis scorul prin Raul Jimenez (3), mexicanul reuşind, cu această ocazie, al 45-lea său gol în 100 de meciuri disputate în Premier League. Wolverhampton şi-a majorat avantajul trei minute mai târziu, prin Romain Saiss (6).

Tottenham Hotspur – Everton 0-1;
Partidele Burnley – Manchester United şi Manchester City – Aston Villa au fost amânate.

Citeşte şi: Jupiler League / Ladislau Boloni, demis de KAA Gent după doar 25 de zile de la numire