8 C
Știri de ultima orăSportFotbalLigue 1 / S-a lăsat cu bătaie şi cinci cartonaşe roşii la PSG - Olympique Marseille

Ligue 1 / S-a lăsat cu bătaie şi cinci cartonaşe roşii la PSG – Olympique Marseille

Paris Saint-Germain, campioana en titre a Franţei, a suferit a doua înfrângere consecutivă de la debutul actualei ediţii din Ligue 1. PSG s-a înclinat la limită, scor 0-1, duminică seară, pe teren propriu, în faţa formaţiei Olympique Marseille.

Oaspeţii au marcat golul victoriei în prima repriză, prin internaţionalul francez Florian Thauvin (’31).

A fost o partidă marcată de nervozitate, dovadă stând cele cinci cartonaşe roşii arătate de arbitrul Jerome Brisard în minutele de prelungiri. Conflictul iscat în minutul 90+7 s-a soldat cu trei eliminări la gazde, în speţă Kurzawa, Peredes şi Neymar, respectiv doi de la OM: Amavi şi Benedetto.

De menţionat că PSG, finalista ediţiei trecute a Ligii Campionilor, nu reuşeşte să-şi regăsească ritmul în acest început de sezon, perturbat de cazurile de infectare cu noul coronavirus din cadrul lotului său. Doi dintre jucătorii reveniţi după ce s-au vindecat de Covid-19 au fost brazilianul Neymar şi argentinianul Angel Di Maria.

Pentru PSG urmează o restanţă din prima etapă, cu Metz. Aceasta va avea loc miercuri, 16 septembrie, de la ora 22.00, tot pe „Parc des Princes“.

Pentru Olympique Marseille, aceasta este prima victorie după nouă ani obţinută pe „Parc des Princes“, în campionatul francez.
Şi OM are de susţinut meciul restant din runda inaugurală cu St. Etienne. Disputa va avea loc joi, 17 septembrie, de la ora 22.00, pe „Stade Vélodrome“.

Ligue 1, etapa a 3-a:

Vineri, 11 septembrie: Girondins Bordeaux – Olympique Lyon 0-0.
Sâmbătă, 12 septembrie: Montpellier – OGC Nice 3-1, Saint-Etienne – Strasbourg 2-0.
Duminică: Lille – FC Metz 1-0, Angers – Reims 1-0, Dijon – Brest 0-2, Lorient – Lens 2-3, Nimes – Rennes 2-4, Monaco – Nantes 2-1, Paris Saint-Germain – Olympique Marseille 0-1.

20.Dijon 0 (1:7)

Citeşte şi: Liga 1 / Vinicius a făcut diferența în meciul CFR Cluj – Hermannstadt