10.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 1 / Gaz Metan Mediaş - Astra Giurgiu 0-4. A dat gol și Ioniță!

Liga 1 / Gaz Metan Mediaş – Astra Giurgiu 0-4. A dat gol și Ioniță!

-

Astra Giurgiu a învins cu 4-0 formaţia Gaz Metan, chiar Media, vineri seară, într-o partidă contând pentru etapa a 8-a a play-off-ului Ligii 1.

Formaţia antrenată de Bogdan Andone a condus la pauză cu scorul de 1-0 în urma golului înscris de Kehinde Fatai (’38).

În repriza secundă au mai marcat Mihai Răduţ (’50), Alexandru Ioniţă (’65) şi Silviu Balaure (’74).

Mediaș: Pleșca – Butean, Larie, Juel-Nielsen, Velisar – R. Popa (’52, Avram), Gabriel Moura (’73, Nicula) – Ciocan, Drăghici (’37, Diakota), Trif (’73, Dogaru) – Dumitru. Antrenor: Dusan Uhrin.

Astra: Lazar – Șerban (’23, Seto), Graovac, Dandea, Radunovic (’75, David Bruno) – Răduț (’75. V. Gheorghe), Simion, Crepulja, Ioniță (’66, Balaure) – Fatai (’66, Stahl), Budescu. Antrenor: Bogdan Andone.

Astra se simte bine la Mediaș

Aceasta este doar a doua victorie a Astrei Giurgiu la Mediaş. Precedenta datează din 19 decembrie 2016, când o învingea pe Gaz Metan cu scorul de 1-0. Astra Giurgiu îşi măreşte numărul de victorii la 9 în cele 24 de întâlniri cu Gaz Metan Mediaş în Liga 1. În alte cinci rânduri s-au impus medieşenii, iar zece partide s-au terminat la egalitate.

Formaţia condusă de Dusan Uhrin Jr. Rămâne în continuare fără victorie în actuala ediţie a play-off-ului Ligii I. A înregistrat până acum 3 egaluri şi 5 înfrângeri. În prezent ocupă ultimul loc al play-off-ului, cu 25 de puncte.