10.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalManchester United merge „ceas”. „Diavolii”, în pole position pentru un loc de Ligă

Manchester United pare de neoprit în acest moment în Premier League. Formaţia lui Ole Gunnar Solskjaer s-a impus, joi seară, pe terenul formaţiei Aston Villa, cu scorul de 3-0 şi astfel se apropie la un singur punct de primul loc de Liga Campionilor, ocupat de Leicester. Partida a contat pentru etapa a 34-a din Premier League.

United a deschis scorul în partida de la Birmingham în urma unui penalty transformat de Bruno Fernandes (27), iar apoi şi-au majorat avantajul înainte de pauză, graţie reuşitei lui Mason Greenwood (45). Pogba a stabilit rezultatul final al întâlnirii în minutul 58.

Aston Villa: Reina – Konsa, Hause, Mings, Taylor – El-Ghazi (58, Hourihane), Luiz (84, Vassilev), McGinn (59, Nakamba), Trezeguet – Grealish, Samata (59, Davis). Antrenor: Dean Smith.

Manchester United: de Gea – Wan-Bissaka (66, Williams), Lindelof, Maguire, Shaw- Pogba, Matic (McTominay)- Greenwood (79, James), Fernandes (71, Fred), Rashford – Marţial (79, Ighalo). Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

De menţionat că francezul Paul Pogba a marcat primul său gol pentru Manchester United după mai mult de un an. Ultimul gol al mijlocaşului francez data din 13 aprilie 2019, când a reuşit o dublă în faţa lui West Ham United (2-1), tot în etapa a 34-a, în sezonul trecut.

Manchester United se află pe o pantă ascendentă în acest final de sezon, după o serie de 17 meciuri fără înfrângere (13 victorii şi 4 egaluri) în toate competiţiile. De asemenea, elevii lui Ole Gunnar Solskjaer sunt calificaţi în semifinalele Cupei Angliei, în care o vor înfrunta pe Chelsea, dar practic şi sferturile de finală ale Europa League, după 5-0 cu Lask Linz în turul din Austria.

Etapa a 34-a Premier League:

Marţi, 7 iulie: Watford – Norwich City 2-1, Crystal Palace – Chelsea Londra 2-3, Arsenal Londra – Leicester City 1-1;
Miercuri, 8 iulie: Manchester City – Newcastle United 5-0, Sheffield United – Wolverhampton 1-0, West Ham United – Burnley 0-1, Brighton – FC Liverpool 1-3;
Joi, 9 iulie: Bournemouth – Tottenham 0-0, Everton – Southampton 1-1, Aston Villa – Manchester United 0-3.

Clasament:

1. Liverpool 32 (75:26), 2. Manchester City 69 (86:34), 3. Chelsea 60 (63:46), 4. Leicester 59 (64:32), 5. Manchester Utd 58 (59:33), 6. Wolverhampton 52 (45:37), 7. Sheffield Utd 51 (35:33), 8. Arsenal 50 (50:42), 9. Burnley 49 (38:46), 10. Tottenham 46 (51:44), 11. Everton 45 (41:48), 12. Southampton 44 (43:56), 13. Newcastle 43 (35:50), 14. Crystal Palace 42 (30:43) 15. Brighton 37 (36:47), 16. West Ham 31 (40:59), 17. Watford 31 (31:53), 18. Aston Villa 27 (36:65), 19. Bournemouth 27 (32:59) 20. Norwich 21 (26:63).

Citeşte şi: Sevilla a revenit spectaculos cu Bilbao şi este ca şi calificată în Ligă