9.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLiga 2 / UTA – Turnu Măgurele 3-4. Nebunie de meci pe stadionul „Motorul“

Liga 2 / UTA – Turnu Măgurele 3-4. Nebunie de meci pe stadionul „Motorul“

Stadionul „Motorul“ din Arad a găzduit astăzi primul meci din etapa a doua a play-off-ului Ligii a II-a, AFC UTA – AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele. Meciul a fost viu disputat și cu multe goluri. Finalmente scorul a fost 3-4, după ce echipele au condus de două ori fiecare.

Gruparea arădeană a deschis scorul prin Romario Moise, cu un șut sub transversală, de la 17 metri (1-0, ’3).

Dragoș Tescan a egalat cu o reluare de la 7 metri, gazdele solitând offside (1-1, ’21).

Băieții lui Laszlo Balint au revenit în avataj prin Valentin Buhăcianu, care a primit o minge peste apărarea oaspeților și a trimis pe lângă portarul ieșit în întâmpinare (2-1, ’31).

La pauză a egal, după ce Turnu Măgurele a egalat pe fondul unei faze confuze, prin Silviu Pană (2-2, ’45).

La reluare, Turris a fost cea care a modificat prima tabela, prin Albert Voinea, dintr-un penalti (2-3, ’54).

La doar câteva minute, UTA a replicat prin Cristian Bustea, care a marcat cu un șut de la distanță (3-3, ’58).

Gruparea din Teleorman, antrenată de Erik Lincar, a dat lovitura în finalul întâlnirii, când Florian Haită a marcat cu o reluare de la 12 metri (3-4, ’89).

UTA: Fl. Iacob – Bustea, Melinte, Fl. Ilie, Roumpoulakou – Miculescu (’59, Oroian), R. Moise, Dam. Isac, O. Ursu (’76, Jebari) – Cip. Rus (’59, Al. Ioniță), Buhăcianu. Antrenor: Laszlo Balint

Turris: Duțu – Călințaru, D. Ispas, Ct. Pîrvulescu, Fl. Mitrea – Cioinac – Haită, Sil. Pană, Tescan (’60, Serediuc) – Ad. Voicu, Alb. Voinea (’80, Pațurcă). Antrenor: Erik Lincar.