9.8 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalReal Madrid se apropie din ce în ce mai mult de titlu după 1-0 cu Bilbao

Real Madrid se apropie din ce în ce mai mult de titlu după 1-0 cu Bilbao

Real Madrid a făcut un nou pas important spre titlu în Spania, după ce a câştigat la mare luptă meciul din deplasare cu Athletic Bilbao, scor 1-0. Meciul disputat duminică a contat pentru etapa a 34-a din La Liga.

Unicul gol al meciului a fost marcat de căpitanul Sergio Ramos din penalty în minutul 72, după un fault în careu al lui Dani Garcia la Marcelo. Arbitrul a consultat sistemul VAR înainte de a acorda lovitura de pedeapsă.

Bilbao: Simon – Capa, Alvarez (21, Nunez), Martinez, Berchiche – Lopez (63, Vesaga), Garcia (78, Sancet) – Muniain, Garcia, Cordoba (de Marcos) – Williams (78, Villalibre). Antrenor: Garitano.

Real Madrid: Courtois – Carvajal, Ramos, Militao, Marcelo – Valverde (85, Kroos), Casemiro, Modric – Rodrygo (74, Lucas), Benzema (90+3, Jovic), Asensio (74, Vinicius). Antrenor: Zidane

Barcelona a convins cu Villarreal, dar aşteaptă paşi greşiti de la Real

FC Barcelona a jucat excelent duminică seară pe terenul formaţiei Villarreal şi a obţinut o victorie importantă, care le mai păstrează şanse la titlu. A fost 4-1 pentru „catalani”, care s-au apropiat din nou la patru puncte de marea rivală.

Catalanii au deschis rapid scorul pe Estadio de la Ceramica, în urma autogolului lui Pau Torres (3), însă gazdele au restabilit egalitatea după mai puţin de un sfert de oră de joc, prin Gerard Moreno (14). Uruguayanul Luis Suarez i-a adus din nou pe oaspeţi în avantaj (20), înainte ca francezul Antoine Griezmann să stabilească rezultatul primei reprize şi să aducă liniştea în tabăra Barcelonei, chiar înainte de pauză. De menţionat că acesta a finalizat spectaculos cu o scăriţă de la aproximativ 15 metri. Scorul final a fost stabilit în repriza secundă de tânărul Ansu Fati, care a marcat al patrulea gol echipei sale în minutul 87.

Villarreal: Asenjo – Gaspar, Albiol, Torres, Moreno – Chukueze, Zambo, Iborra (46, Bruno), Cazorla (56, Trigueros) – Moreno (46, Gomez), Alcacer (36, Bacca – 70, Nino). Antrenor: Calleja.

Barcelona: ter Stegen – Semedo (60, Puig), Pique (82, Araujo), Lenglet, Alba – Roberto, Busquets (73, Braithwaite), Vidal – Messi, Suarez (60, Rakitic), Griezmann (72, Fati). Antrenor: Setien.

Rezultate etapa a 34-a LaLiga:

Vineri: Atletico Madrid – Mallorca 3-0;
Sâmbătă: Celta Vigo – Betis Sevilla 1-1, Valladolid – Alaves 1-0, Granada – Valencia 2-2;
Duminică: Athletic Bilbao – Real Madrid 0-1, Espanyol Barcelona – Leganes 0-1, Osasuna – Getafe 0-0, Villarreal – FC Barcelona 1-4.
Astăzi se dispută partidele Levante – Real Sociedad şi FC Sevilla – Eibar.

Clasament:

1. Real Madrid 77 (62:21), 2. Barcelona 73 (78:36, )3. Atletico Madrid 62 (46:25), 4. Sevilla 57 (48:33), 5. Villarreal 54 (54:44), 6. Getafe 53 (42:31), 7. Real Sociedad 50 (50:42), 8. Bilbao 48 (38:29), 9. Valencia 47 (43:50), 10. Granada 47 (42:40), 11. Osasuna 45 (40:47), 12. Levante 42 (41:46), 13. Valladolid 39 (28:37), 14. Betis 38 (44:55), 15. Alaves 35 (32:51), 16. Celta Vigo 35 (33:43), 17. Eibar 35 (34:50), 18. Mallorca 29 (35:59), 19. Leganes 28 (25:49), 20. Espanyol 24 (27:54).

Citeşte şi: Chelsea s-a distrat cu Watford şi a urcat din nou pe un loc de Ligă