15.9 C
Știri de ultima orăSportFotbalVIDEO / Slavia Praga, campioană a Cehiei pentru al doilea an consecutiv

VIDEO / Slavia Praga, campioană a Cehiei pentru al doilea an consecutiv

-

Slavia Praga, echipă la care este legitimat Nicolae Stanciu, a câştigat titlul de campioană a Cehiei pentru al doilea an consecutiv. Asta după victoria obţinută miercuri seară, pe teren propriu, scor 1-0, în derby-ul cu Viktoria Plzen, formaţia aflată pe locul secund.

Golul Slaviei a fost marcat de Petr Sevcik, în minutul 69 (VEZI VIDEO!).

Nicolae Stanciu a fost titular şi a rămas pe teren până în minutul 88, când a fost înlocuit cu Michal Frydrych.

Partida a contat pentru etapa 2 din play-off.

Cu trei etape înainte de finalul play-off-ului, Slavia Praga conduce în clasament cu 78 de puncte şi nu mai poate fi ajunsă de Viktoria Plzen (69 puncte). Ambele formaţii au asigurată participarea la preliminariile viitoarei ediţii a Ligii Campionilor.

Următoarele clasate, Sparta Praga (56 puncte), FK Jablonec (50 puncte), Slovan Liberec – echipa craioveanului Alex Băluţă – (48 puncte) şi Banik Ostrava (45 puncte), luptă în continuare pentru calificarea în Europa League.

Cehia, play-off – etapa 3:
Sâmbătă, 27 iunie – ora 21.00: Liberec – Ostrava.
Duminică, 28 iunie – ora 17.30: Plzen – Sparta Praga, ora 20.00: Slavia Praga – Jablonec.

Pentru Slavia Praga, acesta este al 20-lea titlu de campioană din istoria sa şi al şaselea de la crearea campionatului ceh, după separarea de Slovacia, în 1993.

În acest sezon, clubul din capitala Cehiei a participat la faza grupelor Liga Campionilor, după ce a trecut în play-off de campioana României, CFR Cluj.

Citeşte şi: Exclusiv / CSO Filiași a mai obținut semnăturile a opt fotbaliști