10 C
Știri de ultima orăSportFotbalSepsi, cu un picior și jumătate în finala Cupei României după 5-1 cu Poli Iași

Sepsi, cu un picior și jumătate în finala Cupei României după 5-1 cu Poli Iași

Sepsi Sf. Gheorghe a luat o opțiune serioasă pentru calificarea în finala Cupei României. Trupa antrenată de Leo Grozavu a „dezmembrat-o” pe Poli Iași, pe teren propriu, în turul semifinalelor, cu scorul de 5-1 și astfel șansele de a juca în ultimul act al competiției au crescut considerabil încă dinainte de meciul retur.

Pentru gazde au marcat Achahbar (25, 75), Fulop (52), Carnat (80), Karanovic (86), în timp ce Andrei Cristea a punctat pentru moldoveni în minutul 5, din penalti.

Diferența dintre cele două formații a fost vizibilă pe întreaga perioadă de joc, chiar dacă oaspeții au deschis scorul în startul meciului. A urmat un asediu al celor de la Sepsi, care au reușit să se dezlănțuie în repriza secundă. Returul va fi doar o formalitate pentru trupa lui Grozavu.

Sepsi: Niczuly – Carnat, Bouhenna, Celea, Ștefan – Velev (46, Velev), Vașvari – Fulop (67, Popescu), Achahbar (85, Kovacs), Ștefănescu – Safranko (67, Karanovic). Antrenor: Leo Grozavu.
Rezerve: Fejer – Csiszer, Deaconu, Dimitrov, Dramogir, Fulop, Karanovic, Kovacs, Popescu.

Poli Iași: Rusu – Cabral, Klimavicius, Mihalache, Onea – Popadiuc (46, Platini), De Iriondo (66, Șerban), Bourama, Horsia (46, Grădinaru)- Chacana (57, Omoh), Cristea (59, Luckassen). Antrenor: Mircea Rednic.
Rezerve: Axinte – Frăsinescu, Grădinaru, Longher, Luckassen, Omoh, Platini, Șerban, Zaharia.

În celălalt meci din semifinale, Dinamo va primi vizita formației FCSB. Meciul va avea loc mâine, de la ora 20.00.