10.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalVIDEO / Real Madrid şi-a asigurat victoria din prima repriză. Vezi situaţia din LaLiga!

-

Real Madrid a revenit cu o victorie clară în LaLiga! „Galacticii“ s-au impus duminică seară, scor 3-1, în faţa formaţiei Eibar. Meciul a contat pentru etapa 28 şi s-a jucat pe stadionul „Alfredo Di Stefano“, întrucât la „Santiago Bernabeu“ au început lucrările de modernizare.

Toate golurile trupei antrenate de Zinedine Zidane au fost marcate în prima repriză. Victoria a fost adusă de Toni Koos (‘4), Sergio Ramos (’30) şi Marcelo (’37). Pentru oaspeţi a înscris Pedro Bigas, în repriza secundă (’60).

Marcelo a celebrat golul îngenunchind cu pumnul ridicat şi capul plecat în semn de omagiu pentru lupta antirasistă.

REAL MADRID: Courtois – Carvajal (’46, F. Mendy), Varane, Ramos (’61, Militao), Marcelo – Modric (’84, F. Valverde), Casemiro, Kroos – Rodrygo (’61, Bale), Benzema, Hazard (’61, Junior Vinicius). Antrenor: Z. Zidane.

EIBAR: Dmitrovic – Correa, Oliveira, Arbilla (’84, Burgos), Rafa (’58, Bigas) – Alvarez – Orellana (’57, Leon), Cristoforo, E. Exposito, De Blasis (’78, Inui) – Kike (’59, Enrich). Antrenor: J. Mendilibar.

În urma acestui succes, Real Madrid a rămas pe poziţia secundă în clasament, la două puncte de liderul FC Barcelona. Următorul meci al grupării blanco“ are loc joi, 18 iunie, de la ora 23.00, tot pe teren propriu, în compania Valenciei.

LaLiga, etapa 28:

Joi, 11 iunie: Sevilla – Betis 2-0.
Vineri, 12 iunie: Granada – Getafe 2-1, Valencia – Levante 1-1.
Sâmbătă, 13 iunie: Espanyol – Alaves 2-0, Celta Vigo – Villarreal 0-1, Leganes – Valladolid 1-2, Mallorca – FC Barcelona 0-4.
Duminică, 14 iunie: Bilbao – Atletico Madrid 1-1, Real Madrid – Eibar 3-1, Real Sociedad – Osasuna 1-1.

Etapa viitoare:

Luni, 15 iunie – ora 20.30: Levante – Sevilla (Digi Sport 2), ora 23.00: Betis – Granada.
Marţi, 16 iunie – ora 20.30: Getafe – Espanyol, Villarreal – Mallorca; ora 23.00: Barcelona – Leganes (Digi Sport 1).
Miercuri, 17 iunie – ora 20.30: Eibar – Bilbao, Valladolid – Celta Vigo; ora 23.00: Osasuna – Atl. Madrid.
Joi, 18 iunie – ora 20.30: Alaves – Real Sociedad; ora 23.00: Real Madrid – Valencia.

Citeşte şi: Video greu de privit! Florin Andone și-a rupt ligamentele în timpul unui meci