20.1 C
sâmbătă, 27 iulie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalLeverkeusen, prima finalistă a Cupei Germaniei. Bayern joacă astăzi

Leverkeusen, prima finalistă a Cupei Germaniei. Bayern joacă astăzi

Bayer Leverkusen s-a calificat în finala Cupei Germaniei după ce a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia de liga a patra FC Saarbrucken, marţi seară, în penultimul act al competiţiei.

Oaspeţii au tranşat soarta partidei în primele 20 de minute, graţie golurilor lui Moussa Diaby (11) şi Luca Alario (19). Rezultatul final a fost stabilit în repriza secundă de Karim Bellarabi (58).

Saarbrucken, revelaţia actualei ediţii a Cupei Germaniei, reuşise să elimine în tururile anterioare două echipe de primă ligă, FC Koln şi Foruna Dusseldorf, precum şi formaţia de ligă secundă FC Karlsruher.

În cea de-a doua semifinală, programată miercuri seară, echipa Bayern Munchen, deţinătoarea trofeului, va primi vizita formaţiei Eintracht Frankfurt.