14.5 C
Știri de ultima orăSportFotbalPSG a spart ghinionul optimilor. Victorie importantă cu Dortmund

PSG a spart ghinionul optimilor. Victorie importantă cu Dortmund

Paris Saint-Germain s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, miercuri, după ce a învins-o pe Borussia Dortmund cu scorul de 2-0 (2-0), pe teren propriu, manşa a doua a optimilor de finală.

Galben-negrii au avut un joc foarte șters și nu au reușit să pună probleme serioase.

După 1-2 la Dortmund, PSG a reuşit să obţină calificarea în sferturi după un foarte bun meci tactic, câştigat prin golurile marcate de Neymar (28) şi Juan Bernat (45+1).

Antrenorul Thomas Tuchel a pus capăt unei serii de trei eliminări consecutive ale parizienilor în optimile de finală.

PSG: Navas – Kehrer, Marquinhos, Kimpembe, Bernat – Di Maria (’79, Kurzawa), Paredes ( ’90+2, Kouassi), Gueye, Neymar – Sarabia (’64, Mbappe), Cavani. Antrenor: Thomas Tuchel.