23.4 C
duminică, 28 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalGranada, prima semifinalistă în Cupa Spaniei. Victorie la limită cu Valencia

Granada, prima semifinalistă în Cupa Spaniei. Victorie la limită cu Valencia

Echipa CF Valencia, deţinătoarea trofeului, a fost eliminată în sferturile de finală ale Cupei Spaniei. Aceștia au fost învinși, în deplasare, cu scorul de 2-1, de formaţia Granada, într-o partidă disputată marţi seară.

Gazdele au deschis rapid scorul, prin fostul internaţional spaniol Roberto Soldado (3), însă Valencia a reuşit să egaleze cu cinci minute înainte de pauză (40), prin Rodrigo Moreno. Granada a obţinut victoria în prelungirile reprizei secunde, în urma unui penalti acordat după consultarea arbitrajului video. Lovitura de la 11 metri a fost transformată de Soldado (90+4).

Miercuri seară, echipa de ligă secundă Mirandes primeşte vizita formaţiei Villarreal, în timp ce joi sunt programate ultimele două meciuri din sferturile de finală, Real Madrid – Real Sociedad şi Athletic Bilbao – FC Barcelona.

Tragerea la soţi a semifinalelor Cupei Spaniei va avea loc vineri la prânz, la sediul Federaţiei spaniole de fotbal.

Semifinalele se vor disputa tur-retur, pe 12 februarie şi 4 martie. Finala este programată pe 18 aprilie.