17.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalAlexandru Maxim, debut de vis în Turcia. Dublă în primul joc la Gaziantep

Alexandru Maxim, debut de vis în Turcia. Dublă în primul joc la Gaziantep

Internaţionalul român Alexandru Maxim a reuşit o „dublă” la debutul său în campionatul de fotbal al Turciei. Acesta a contribuit la victoria noii sale echipe, Gaziantep FK, cu scorul de 5-1, în faţa liderului Sivasspor. Meciul de duminică a contat pentru etapa a 20-a.

Maxim, împrumutat în această iarnă de la gruparea germană FSV Mainz, a punctat în minutele 4 şi 44. Celelalte goluri ale lui Gaziantep, formaţie pregătită de românul Marius Şumudică,au fost marcate de Muhammed Demir (39), Souleymane Diarra (78) şi Kenan Ozer (86). Pentru oaspeţi a punctat Hakan Arslan (31).

Fundaşul român Alin Toşca a fost integralist la Gaziantep în acest joc, în timp ce Alexandru Maxim a fost înlocuit în minutul 81.

În clasament conduce Sivasspor cu 41 puncte, urmată de Istanbul Basaksehir, 39 puncte, Trabzonspor şi Alanyspor, cu câte 38 puncte, Fenerbahce, 37 puncte, Galatasaray 36, Beşiktaş, 33 puncte etc. Gaziantep se află pe locul nouă, cu 27 puncte.