10.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalPSG s-a calificat în optimile Cupei Franţei după un meci dificil cu Lorient

PSG s-a calificat în optimile Cupei Franţei după un meci dificil cu Lorient

Fără vedetele Neymar și Mbappe, PSG s-a calificat cu emoții în optimile Cupei Franței. Trupa lui Tomas Tuchel a reușit o victorie la limită cu Lorient, echipă din Ligue 2, scor 1-0. Unicul gol al partidei jucate pe Stade du Moustoir a fost semnat de Sarabia, în minutul 80.

Rezultate şaisprezecimi Cupa Franţei:

Vineri, 17 ianuarie: Granville – Marseille 0-3;
Sâmbătă, 18 ianuarie: Epinal – Saint-Sant Pierroise 1-0 (după prelungiri), Nice – Red Star 2-1, Prix les Mezieres – Limonest 0-1, Belfort – Nancy 3-1, Gonfreville – Lille 0-2, Angouleme – Strasbourg 1-5, Paris – St. Etienne 2-3, Nantes – Lyon 3-4;
Duminică, 19 ianuarie: Atletico Marseille – Rennes 0-2, Dijon – Nimes 5-0, Montpellier – Caen 5-0, Rouen – Angers 1-4, Lorient – PSG 0-1.

Ultima partidă din 16-imile Cupei Franței, dintre Saint-Pryve și Monaco, se va juca astăzi, de la ora 21:55.

Programul optimilor:

Angers – Rennes, ASM Belfort – Montpellier, Epinal – Lille, Limonest – Dijon, Marseille – Strasbourg, Nice – Lyon,Pau – PSG, Saint-Pryve / Monaco – Saint Etienne.

Deținătoarea trofeului este Rennes, care a învins-o în finala ediției trecute pe PSG, scor 6-5 la loviturile de departajare. Cele două formații au fost la egalitate după 120 de minute de joc, scor 2-2.

Citeşte şi: Augsburg şi Dortmund au oferit cel mai spectaculos meci al rundei a 18-a