17.5 C
Știri de ultima orăSportFotbalVIDEO / Universitatea Craiova nu a convins în meciul cu Aarau. Vezi rezumatul!

VIDEO / Universitatea Craiova nu a convins în meciul cu Aarau. Vezi rezumatul!

-

Universitatea Craiova a pierdut cel de-al doilea joc amical din cadrul cantonamentului pe care-l susţine în Antalya. Alb-albaştrii au cedat astăzi, scor 0-1, în partida de verificare susţinută în compania echipei FC Aarau (locul 7 în liga secundă din Elveţia).

Golul care a făcut diferenţa a fost înscris de Oliver Jackie, dintr-un penalti făcut de Mihai Bălaşa (’45+2).

Bălaşa a fost căpitanul Ştiinţei!

De menţionat faptul că şi Universitatea Craiova a beneficiat în prima repriză de o lovitură de pedeapsă. A fost obţinută de Adrian Juncu, dar Jovan Markovic a tras slab, telefonat, iar portarul Joel Bonoran a respins.

Antrenorul Corneliu Papură şi membrii staff-ului său au optat să utilizeze două formule distincte şi în acest meci.

Universitatea Craiova a început jocul cu următorul unsprezece: Laurenţiu Popescu – Ştefan Vlădoiu, Mihai Bălașa, Tiago Ferreira, Adrian Juncu – Marian Danciu, Ionuţ Popescu, Antoni Ivanov – Cristi Bărbuț, Jovan Markovic, Ştefan Baiaram.

În minutul 60 a intrat cea de-a doua formulă de echipă: Mirko Pigliacelli – Ivan Martic, Uros Cosic, Stephane Acka, Alexandru Mățel – Dan Nistor, Alexandru Mateiu, Alexandru Cicâldău – Antrei Ivan, Mihai Roman, Valentin Mihăilă.

Două formule au folosit şi elveţienii.

FC Aarau, prima repriză: Joel Bonorand – Marco Thaler, Jerome Thiesson, Oliver Jackie, Lindon Balaj, Donat Rrudhani, Elsad Zverotic, Stevan Lujic, Yvan Alounga, Raoul Giger, Markus Neumary.

FC Aarau, repriza a doua: Anthony Von Arx – Nicolas Schindelholz, Marco Schneuwly, Stefan Maierhofer, Mats Hammerich, Petar Misic, Joris Freyenmuth, Damir Mehidic, Gezim, Miguel Peralta. Antrenor: Patrick Rashmen.

Mâine, amical cu polonezii de la Pogon

Universitatea Craiova nu are timp de respiro. Urmează un alt joc amical sâmbătă, de la ora 16.00, tot pe stadionul „Limak Arcadia Football Center“. Alb-albaştrii vor susţine un test cu formaţia Pogon Szczecin.

Adversara a încheiat anul 2019 pe locul 3 în prima ligă din Polonia, cu 35 de puncte (10 victorii, 5 egaluri, 5 înfrângeri, golaveraj 22:16). Este la 3 puncte distanţă de liderul Legia. Pogon Szczecin are în prezent jucători evaluaţi la un total de 11 milioane de euro.

Clubul Pogon este fondat, ca şi Universitatea Craiova, în anul 1948, dar pe 21 aprilile.

În programul Ştiinţei mai figurează două partide de verificare pentru perioada rămasă din cantonamentul din Antalya. Acestea vor avea loc pe 23 ianuarie, cu Zaglabie Lubin (locul 10 în prima ligă din Polonia), respectiv 24 ianuarie, cu AC Wolfsberger (locul 4 în prima ligă din Austria).

Reamintim că în primul meci amical susţinut în Antalya, Universitatea Craiova s-a impus cu 2-0 în faţa formaţiei Eintracht Brawnschweig. Această grupare ocupă locul 4 în liga a 3-a din Germania. Golurile trupei antrenate de Corneliu Papură au fost marcate de Vali Mihăilă (’53) şi Dan Nistor (’83).

Citeşte şi: Amical / Universitatea Craiova – Aarau, scor 0-1. Nu a avut cine să o bage în aţe!