10.6 C
Știri de ultima orăSportFotbalReal Madrid, prima finalistă în Supercupa Spaniei

Real Madrid, prima finalistă în Supercupa Spaniei

Real Madrid s-a calificat, miercuri seară, la Jeddah, în Arabia Saudită, în finala Supercupei Spaniei. Madrilenii au trecut cu scorul de 3-1 de formaţia Valencia, în primul meci din semifinalele acestei competiţii.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 15, prin germanul Toni Kroos, care a trimis balonul în poartă direct din corner. Până la pauză, Isco (’39) a majorat scorul, reuşind primul său gol într-o partidă oficială după aproximativ 10 luni.

Ultima reuşită a lui Real i-a aparţinut croatului Luka Modric (64). Croatul a ajuns astfel la 100 de goluri marcate de la începutul carierei sale de fotbalist profesionist.

„Liliecii” a redus din handicap în minutele de prelungire, prin Dani Parejo, care a transformat o lovitură de la 11 metri.

Astăzi este programată cea de-a doua semifinală, în care se vor înfrunta FC Barcelona şi Atletico Madrid.

Citeşte şi: Rugby / România se pregătește în Antalya pentru REC 2020