10.3 C
Știri de ultima orăSportFotbalJuventus - Atletico Madrid, derbiul grupei D în Liga Campionilor

Juventus – Atletico Madrid, derbiul grupei D în Liga Campionilor

Juventus Torino şi Atletico Madrid se întâlnesc marţi, de la ora 22.00, pe „Juventus Stadium”, în derbiul grupei D din Liga Campionilor. Cele două formaţii se regăsesc pe primele două locuri în clasament, separate de doar trei puncte.

Dacă Juventus este deja calificată în primăvara europeană cu două etape înainte de finalul grupelor, trupa lui Simeone mai are nevoie de trei puncte pentru a-şi asigura prezenţa în optimile de finală.

În partida tur, de la Madrid, s-a înregistrat o remiză sepctaculoasă, 2-2. După un 0-0 destul de sec în primele 45 de minute, a urmat o repriză secundă dinamică, cu multe faze de poartă şi patru goluri. Torinezii au marcat de două ori, prin Cuadrado (’48) şi Matuidi (65′), în timp ce gruparea de pe Wanda Metropolitano a replicat prin Savic (’70) şi Herrera (’90).

Etapa a 5-a:

Grupa D – ora 19.55: Locomotiv Moscova – Leverkeusen, ora 22.00: Juventus – Atletico Madrid;
Clasament: 1. Juventus 10 (9:4), 2. Atl. Madrid 7 (6:4), 3. Lok. Moscova 3 (4:7), 4. Leverkusen 3 (3:7).

Citeşte şi: Liga Campionilor, etapa a 5-a din faza grupelor