8 C
Știri de ultima orăSportFotbalFlamengo, noua câştigătoare a Cupei Libertadores

Flamengo, noua câştigătoare a Cupei Libertadores

Echipa braziliană Flamengo Rio de Janeiro a câştigat Copa Libertadores, după ce a învins formaţia argentiniană River Plate Buenos Aires cu scorul de 2-1 (0-1), sâmbătă, la Lima, în finala competiţiei.

Flamengo a cucerit Copa Libertadores pentru a doua oară în istorie, după 38 de ani. Golurile victoriei au fost marcate de Gabriel Barbosa în ultimele minute (’89, ’90+2). Argentinienii deschiseseră scorul în prima repriză, prin columbianul Rafael Santos Borre (’14).

Ambele echipe au încheiat în inferioritate numerică, după ce Gabigol (90+3) şi Exequiel Palacios (90+3) au fost eliminaţi.

Flamengo: Diego Alves – Rafinha, Rodrigo Caio, Pablo Mari, Filipe Luis – Everton Ribeiro, Willian Arao (Vitinho, 86), Giorgian De Arrascaeta, Gerson (Diego Ribas, 66) – Bruno Henrique, Gabigol. Antrenor: Jorge Jesus.
River Plate: Franco Armani – Gonzalo Montiel, Lucas Martinez Quarta, Javier Pinola, Milton Casco (Paulo Diaz, 76) – Ignacio Fernandez (Julian Alvarez, 69), Enzo Perez, Exequiel Palacios – Nicolas De La Cruz – Rafael Santos Borré (Lucas Pratto, 74), Matias Suarez. Antrenor: Marcelo Gallardo.

Citeşte şi: Liga a II-a / Rezultatele înregistrate în etapa a 19-a. Vezi clasamentul!