miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbalUT Dăbuleni a produs surpriza la Işalniţa / Vezi situaţia la zi!

UT Dăbuleni a produs surpriza la Işalniţa / Vezi situaţia la zi!

-

Etapa a 9-a din Liga a 4-a Dolj Mass s-a încheiat cu o surpriză. Formaţia UT Dăbuleni s-a impus pe terenul celor de la Metropolitan Işalniţa, cu scorul de 4-2 şi astfel le-a produs gazdelor prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon.

Meciul a început de la 0-1, după ce Pârvulescu a deschis scorul pentru Dăbuleni după doar 15 secunde. A urmat un asalt al formaţiei gazdă, care a irosit mai multe ocazii în primele 20 de minute. În cele din urmă, Ţenovici a restabilit egalitatea în minutul 23, cu un şut plasat din interiorul careului advers. Chiar dacă jocul era la discreţia gazdelor, tot formaţia din Dăbuleni a trecut la conducere. Andrei Duca (39) şi din nou Pârvulescu (44) au dus scorul la 3-1 în favoarea echipei oaspete.

În partea secundă, formaţia lui Ovidiu Florescu a făcut pasul înapoi şi le-a permis celor din Işalniţa să preia conducerea jocului. S-a făcut 2-3 în minutul 61, după un penalti transformat de Bouleanu, iar în tabăra gazdelor a apărut din nou speranţa unui rezultat pozitiv. Dar, în minutul 81, Lupu a punctat decisiv pentru echipa sa, care a ajuns la a cincea victorie consecutivă în Liga a 4-a Dolj Mass.

Metropolitan Işalniţa: Vasile – Chiriţă, Gheorghiţă, Ion, Duculescu – Leonard, Duculescu, Petroşanu, Bouleanu – Mitroi, Ţenovici. Antrenor: Cornel Gavrilă.
Au intrat: Bogoi, Ionele.

UT Dăbuleni: Surdu – Ochea, Burcheci, Muntean, Bucăţa – Niculescu, Pârvulescu, Duca, Pîrvuleţu – Lupu, Glăvan. Antrenor: Ovidiu Florescu.
Au intrat: Ghera, Minuţă.

Au arbitrat: George Găman – Romeo Popa, Andrei Militaru.

Cartonaşe galbene: Năstase 17, Gheorghiţă 29, Bogoi 68 / Surdu 83.

În următoarea etapă, UT Dăbuleni va primi vizita formaţiei ACS Desa, în timp ce Işalniţa va juca tot pe teren propriu, cu Progresul Segarcea.

Liga a IV-a Dolj Mass, etapa 9

Sâmbătă, 19 octombrie: Danubius Bechet – Recolta Ostroveni 8-0, Unirea Amărăştii de Jos – Tineretul Poiana Mare 2-0, ACS Desa – Progresul Cerăt 5-5, Dunărea Calafat – Viitorul Măceşu de Sus 0-2, Jiul Podari – Tractorul II Cetate 6-3, Flacăra Moţăţei – CS Cârcea 2-3, Progresul Segarcea – Victoria Pleniţa 1-2.
Duminică, 20 octombrie: Metropolitan Işalniţa – UT Dăbuleni 2-4.

Clasament: 1. Jiul Podari 25 puncte (golaveraj 40-10), 2. UT Dăbuleni 24 (43-22), 3. Progresul Cerăt 22 (29-20), 4. Danibius Bechet 21 (37-15), 5. Metropolitan Işalniţa 21 (25-12), 6. CS Cârcea 18 (33-15), 7. Amărăştii de Jos 17 (20-10), 8. Victoria Pleniţa 15 (19-20), 9. ACS Desa 13 (32-29), 10. Progresul Segarcea 8 (25-26), 11. Poiana Mare 8 (10-21), 12. Flacăra Moţăţei 6 (20-26), 13. Măceşu de Sus 6 (15-24), 14. Tractorul II Cetate 5 (21-32), 15. Recolta Ostroveni 1 (11-39), 16. Dunărea Calafat 0 (1-60).

Articol scris de Tibi Cocora

Citeşte şi: Derbi spectaculos în Sala „Ion Constantinescu“, dar încheiat nedecis