20.5 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetBaschet / UBT Cluj, la un alt nivel! Succes istoric în Gran Canaria, contra deţinătoarei EuroCup

Campioana României la baschet UBT Cluj a reușit o victorie istorică în faţa echipei spaniole Gran Canaria, deţinătoarea trofeului EuroCup. Ardelenii s-au impus cu scorul de 113-111 (20-37, 34-20, 23-16, 21-25, 15-13), după prelungiri, miercuri seara, la Las Palmas,în penultima etapă din Grupa B a competiţiei.

Meciul a fost unul dramatic și s-a încheiat grație unui coş marcat de Emanuel Căţe în penultima secundă a prelungirilor.

Principalii marcatori ai meciului au fost Brussino 24 puncte, Albicy 20, pentru Gran Canaria, respectiv Eddie 24 puncte, Richard 23, Căţe 23 puncte, Jones 21, pentru UBT Cluj. Pentru UBT Cluj nu au jucat titularii Karel Kuzman şi DJ Seeley, ambii accidentaţi, însă campioana României a primit aplauze pentru jocul curajos, fiind încurajată şi de câteva zeci de fani.

JL Bourg (Franţa) este deja calificată în sferturi din postura de lider, cu 14 victorii şi 3 înfrângeri. În clasament, urmează U BT Cluj, cu un bilanţ de 13/4 şi Gran Canaria, cu 12/5.

În ultima rundă din sezonul regulat al EuroCup, U-BT Cluj-Napoca va juca miercuri, 7 februarie, pe terenul lui Lietkabelis, de la ora 19:00. Gran Canaria va juca tot în deplasare cu Buducnost Podgorica.

10. Slask Wroclaw 2-15

Citeşte şi: Constantin Din a confirmat într-un final: George Buricea va fi selecţionerul României!