22.3 C
sâmbătă, 27 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetBaschet / Patru la rând! SCMU Craiova, victorie la limită în deplasarea de la Vâlcea

Restanța din etapa a doua din LNBM dintre CS Vâlcea și SCM Universitatea Craiova s-a disputat joi seară, iar câștig de cauză a avut formația lui Vitaly Stepanovski. Derby-ul Olteniei s-a încheiat cu victoria craiovenilor, scor 78-77, iar alb-albaștrii au bifat, astfel, cel de-al patrulea succes consecutiv în campionat.

Per total, jocul de la Vâlcea a fost echilibrat, iar emoțiile și suspansul s-au menținut până la final. După 22-22 în primele 10 minute, craiovenii s-au desprins la două posesii la finele primei reprize, scor 41-37. Gazdele au încercat să revină în joc, au și preluat conducerea în multe momente, dar finalul i-a aparținut lui SCMU. După cele 40 de minute, Craiova s-a impus cu 78-77 și își continuă forma excelentă arătată în toată luna noiembrie.

Vitaliy Zotov a fost aproape de double-double (19 puncte, 9 pase decisive, 6 recuperări), iar Matt Freeman l-a secondat cu 18 puncte, 4 recuperări și 5/6 de la distanță. Amedeo Casale și Nik Dragan au adunat 14, respectiv 13 puncte, notează Baschet.ro.

Pentru SCMU Craiova vine o mică pauză, deoarece duelul de sâmbătă cu Vâlcea, din Bănie, a fost amânat.