11.4 C
luni, 6 mai, 2024
Știri de ultima orăSportBaschetBaschet / Ce victorie cu Ungaria! România U16 e în semifinalele Europeanului de la Pitești

România U16 s-a duelat vineri seară cu Ungaria, la Pitești, în sferturile de finală ale Campionatului European U16 Masculin de baschet – Divizia B. Duelul din Trivale s-a încheiat cu succesul României, scor 83-73, în urma unei reprize de overtim. Astfel, micii tricolori au obținut mult dorita calificare în semifinale.

Codruț Dinu a fost MVP-ul partidei cu 28 de puncte, 16 recuperări și 5 pase decisive, iar Petru Voiculescu a adunat 23 de puncte, 6 recuperări, 4 capace și 3 intercepții, în timp ce Matei Roșu a contribuit cu un double-doube format din 14 puncte și 11 recuperări, notează Baschet.ro.

România ajunge în penultimul meci de la Pitești, unde se va duela cu Bulgaria. Meciul din semifinale va avea loc sâmbătă, 12 august, de la ora 20.30.