10.3 C
Știri de ultima orăSportBaschetUBT Cluj a pierdut returul cu Ludwigsburg! Decisivul se mută în Ardeal

UBT Cluj a pierdut returul cu Ludwigsburg! Decisivul se mută în Ardeal

UBT Cluj-Napoca a fost învinsă în deplasare de echipa germană MHP Riesen Ludwigsburg, cu scorul de 92-75 (16-19, 24-14, 24-24, 28-18), miercuri seara, în al doilea meci al sfertului de finală din Liga Campionilor baschet masculin. Campioana României, care s-a impus pe 5 aprilie la Cluj, cu 76-73, va juca meciul decisiv pentru calificarea în semifinale pe teren propriu, săptămâna viitoare.

Principalii marcatori ai partidei au fost Happ şi Radebaugh, câte 18 puncte, pentru gazde, respectiv Stipanovic 16 şi Guzman 15, pentru U BT Cluj, notează Prosport.

Trei echipe au obţinut deja biletele după celelalte dispute din sferturile de finală: Baxi Manresa, Hapoel Holon şi Lenovo Tenerife. Câştigătoarea din seria U BT Cluj-MHP Riesen Ludwigsburg se va duela cu Baxi Manresa în semifinale.

Turneul Final Four va avea loc la Bilbao, între 6 şi 8 mai. În 6 mai sunt programate semifinalele, iar în 8 mai se vor juca finala pentru medalia de bronz şi cea pentru trofeu.

Citeşte şi: SCMU Craiova, aproape de surpriză la Oradea! Qualls a ratat ultimul atac