20.1 C
vineri, 24 mai, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastica românească nu moare! Sabrina Voinea, argint la Europenele din Rimini

Gimnastica românească nu moare! Sabrina Voinea, argint la Europenele din Rimini

România încă există pe „harta“ gimnasticii! Sabrina Maneca Voinea a cucerit medalia de argint în finala de la sol, sâmbătă, la Campionatele Europene feminine de Gimnastică artistică de la Rimini, Italia.

Sportiva noastră a avut cea mai mare notă în calificări (13,700), iar în finala de la sol a reușit să câștige medalia de argint (a avut aceeași notă: 13,700). Aurul a fost cucerit de italianca Manila Esposito (13,833), iar Angela Andreoli (Italia – 13,666) a câștigat bronzul. Este a doua medalie pe care Sabrina Maneca Voinea o câștigă la această ediție a CE de Gimnastică: și-a mai trecut în palmares o medalie de argint la bârnă.

Tot sâmbătă, Ana Bărbosu a terminat pe locul 4 în finala de la sărituri.

Echipa României va fi prezentă şi în finala de duminică, 5 mai, după ce în calificări s-a situat pe locul 4 (158.798 puncte).