22.8 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportF1 / Nimic inedit în Arabia, Verstappen e din nou campion

F1 / Nimic inedit în Arabia, Verstappen e din nou campion

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), campionul mondial en titre, a câştigat Marele Premiu din Arabia Saudită (etapa a doua a Campionatului Mondial de Formula 1). Cursa s-a desfăşurat sâmbătă seară, pe circuitul urban de la Jeddah.

Triplul campion mondial a plecat din pole position şi a obţinut a 56-a victorie din carieră, a noua consecutivă. El l-a devansat în clasamentul final pe coechipierul său mexican Sergio Perez, ca şi în weekendul trecut, în Bahrain.

Monegascul Charles Leclerc (Ferrari), care a împărţit în Arabia prima linie la start cu Verstappen, a completat podiumul, la aproape 20 de secunde de învingător. El a obţinut, totuşi, punctul pentru cel mai rapid tur al cursei, reuşit in extremis. Australianul Oscar Piastri (McLaren) s-a clasat pe locul al patrulea, iar veteranul spaniol Fernando Alonso (Aston Martin) a fost al cincilea. Multiplul campion mondial Lewis Hamilton (Mercedes) s-a clasat pe locul 9.

liver Bearman, care l-a înlocuit pe spaniolul Carlos Sainz jr, s-a clasat pe un excelent loc şapte, la debutul său în Formula 1. Bearman, care a plecat în cursă de pe locul 11, a devenit, la 18 ani, 10 luni şi o zi, al treilea cel mai tânăr pilot care participă la un Grand Prix de F1.