12.9 C
joi, 9 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTir cu arcul / Argint pentru România la Europenele din Croația

Tir cu arcul / Argint pentru România la Europenele din Croația

Echipa feminină de barebow (arc gol) a României, în componenţă cu Elena Topliceanu, Cristina Bacin şi Loredana Mogoş, a cucerit medalia de argint la Campionatele Europene indoor de tir cu arcul pentru seniori şi tineret, disputate Varazdin (Croaţia).

Reprezentantele noastre au învins în semifinale la tie-break echipa Serbiei cu scorul final de 5-4 (48-51, 44-42, 48-49, 46-43, Tie-break: 26-23), iar în finală au fost învinse de Italia cu 6-0. În finala mică, Serbia a întrecut Islanda cu 5-1.

În competiţia masculină Under-21, echipa României, compusă din Nectarios Condurache, Tamaş Moreh şi Marco Tănăsescu, a ocupat locul cinci în proba de arc olimpic, scrie Agerpres.

În proba de arc compound, tot la Under-21, echipa României (Rareş Alexandrescu, Mirel Judea şi Sergiu Pallag) s-a clasat pe locul patru. A întrecut în sferturi Islanda (223-220) şi a pierdut apoi în semifinale în faţa Italiei (227-235), care a câştigat şi titlul european.

România a participat cu nouă sportivi la Campionatele Europene de tir cu arcul indoor de la Varazdin (Croaţia).