12 C
vineri, 10 mai, 2024
Știri de ultima orăSportLupte / România a încheiat Europeanul de la București cu cinci medalii

Lupte / România a încheiat Europeanul de la București cu cinci medalii

România a încheiat Campionatele Europene de lupte pentru seniori de la Bucureşti, găzduite de Sala Polivalentă, cu cinci medalii, una de aur, două de argint şi două de bronz.

Tricolorii au încheiat prematur competiţia, sâmbătă, bilanţul cuprinzând o medalie de aur câştigată de Andreea Beatrice Ana (cat. 55 kg), două de argint, cucerite de Kateryna Zelenykh (cat. 65 kg) şi de Alexandra Anghel (72 kg), şi două de bronz, obţinute de Denis Florin Mihai (cat. 55 kg) şi Răzvan Arnăut (cat. 60 kg), ambii la greco-romane.

Sâmbătă, în concursul masculin de lupte libere, la cat. 65 kg, Ştefan Ionuţ Coman a pierdut în recalificări în faţa turcului Andullah Toprak. Vineri, Coman fusese învins de albanezul Islam Dudaev în optimi.

La cat. 97 kg, Georgian Florin Tripon a cedat sâmbătă, în recalificări, în faţa slovacului Batyrbek Tcakulov, după ce pierduse şi vineri în optimi în faţa azerului Magomedhan Magomedovici Magomedov.

România a participat cu 30 de sportivi la Europenele de la Bucureşti, câte 10 la fiecare stil.