10.9 C
luni, 13 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisRomâncele cad pe capete la AO! Jaqueline nu i-a făcut faţă cehoaicei Siniakova

Româncele cad pe capete la AO! Jaqueline nu i-a făcut faţă cehoaicei Siniakova

După Ana Bogdan, și Jaqueline Cristian (84 WTA, 26 de ani) a fost eliminată în turul 1 de la Australian Open 2024. A pierdut în două seturi în fața cehoaicei Katerina Siniakova (49 WTA, 27 de ani), scor 2-6, 5-7.

Românca nu a putut face față adversarei în primul set, pe care l-a cedat rapid, în doar 35 de minute. Setul secund a fost mai echilibrat, a durat 53 de minute, dar tot Siniakova s-a impus, fiind mai bună până la final.

Pentru accederea pe tabloul principal de la Australian Open 2024, Jaqueline Cristian va încasa un cec în valoare de 80.000 de euro și va primi 10 puncte WTA.

România, care a avut trei jucătoare pe tablou la startul Australian Open 2024, ceea ce nu se mai întâmplase de 15 ani, mai rămâne cu o singură reprezentată în proba de simplu: Sorana Cîrstea (26 WTA, 33 de ani). Ea va juca marți, 16 ianuarie, contra chinezoaicei Yafan Wang (97 WTA, 29 de ani).

Citeşte şi: Ana Bogdan, învinsă de o tânără de 16 ani la Australian Open