13.4 C
luni, 29 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportRugby | România a ocupat locul 5 la Campionatul European Under-18

Rugby | România a ocupat locul 5 la Campionatul European Under-18

Selecţionata României s-a clasat pe locul 5 la Campionatul European de rugby Under-18 de la Praga, după ce a învins formaţia Belgiei cu scorul de 22-20 (8-13), sâmbătă, în partida pentru poziţiile 5-6, informează Agerpres.

„Stejăreii“ au reuşit trei eseuri, prin Mario Perici, Antonio Mitrea şi Rareş Jugănaru. Două au fost transformate de Mitrea, care a înscris şi dintr-o lovituri de pedeapsă.

România, învinsă de Portugalia în sferturi cu 22-15 (15-7), a întrecut Cehia cu 18-15 (0-10) în primul meci de clasament, pentru poziţiile 5-8.

La ediţia de anul trecut, „stejăreii“ au ocupat ultimul loc (8). Au înregistrat 0-102 cu Spania, 17-27 cu Germania şi 8-10 cu Cehia.

Cea mai bună clasare a României datează din 2009 – locul 4.

Georgia a câştigat ultimele patru titluri continentale la această categorie de vârstă. Va juca finala şi anul acesta, contra Portugaliei.