26.7 C
marți, 21 mai, 2024
Știri de ultima orăSport​David Popovici luptă pentru aur la Roma! Finala la 100 m are loc diseară

​David Popovici luptă pentru aur la Roma! Finala la 100 m are loc diseară

​David Popovici s-a calificat sâmbătă în finala probei de 100 metri liber din cadrul concursului de natație Sette Colli Trophy, de la Roma. Campion mondial și european en-titre, David a oprit cronometrul la 48.35 secunde. El a înotat pe culoarul patru, cel al favoritului.

În seria sa, Popovici a fost urmat de Breno Correia (48.95 secunde) și Lorenzo Zazzeri (48.95 secunde).

La total, David a obținut cel mai bun timp din toate seriile: a fost urmat de britanicul Matthew Richards (48.36 secunde).

De asemenea, Andrei Anghel a înotat și el foarte bine în seriile de la 50 m spate și s-a calificat în finala de diseară cu al doilea timp. Elevul lui Marius Grigore a încheiat seria sa cu timpul de 25.22 secunde, cu doar 00.20 secunde mai puțin decât italianul Thomas Ceccon. Andrei va concura în finală de la ora 19:20, ora României.

Finala probei de 100 metri liber de la Sette Colli Trophy va avea loc sâmbătă, de la ora 20:11. Întrecerea pentru medalii poate fi urmărită în direct pe TVR Info.

Competiția din Italia reprezintă pentru David un concurs-test înainte de Campionatele Mondiale de la Fukuoka (23-30 iulie).