23.9 C
sâmbătă, 18 mai, 2024
Știri de ultima orăSportTenisSe poate şi cu Tg. Jiu! SCMU Craiova, prima victorie din sezon cu echipa gorjeană

Echipa feminină de handbal SCMU Craiova a cunoscut gustul victoriei duminică seară, la Tg. Jiu, pentru prima dată în acest sezon în meciurile directe. Formaţia din Bănie s-a impus cu scorul de 27-22 şi astfel s-a apropiat de locul al 7-lea, ocupat de Baia Mare. Partida a contat pentru etapa a 22-a din Liga Florilor.

Două înfrângeri a suferit SCMU în fața formației CSM Tg.Jiu în acest sezon, una în turul din campionat, alta în Cupa României, dar acum a venit revanşa. În disputa din Gorj, jucătoarele lui Burcea au făcut legea din primul şi până în ultimul minut. Dacă la pauza mare tabela indica 14-11, până la final difrenţa a mai crescut puţin în favoarea echipei mai valoroase. La finele celor 60 de minute, tabela indica 27-22 pentru SCMU Craiova.

SCMU Craiova: Curmeț, Șușnea – Krpez 6, Joao 6, Bak 4, Zamfir 4, Țicu 3, Jipa 2, Rocha 2. Antrenor: Bogdan Burcea.

În urma acestui rezultat, craiovencele au ajuns la 28 de puncte şi se află tot pe poziţia a 8-a, doar că s-au apropiat mai mult de Baia Mare. În etapa următoare, SCMU Craiova va juca pe teren propriu cu Măgura Cisnădie.

Citeşte şi: Nicholas Ionel s-a oprit în semifinale la Roseto degli Abruzzi