11.7 C
marți, 14 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAtenție, a revenit David Popovici! A cucerit aurul în probele de 50 și 100 m de la CN

David Popovici participă în aceste zile la Campionatele Naționale de Natație de la Otopeni, iar miercuri a obținut și două medalii de aur, în cursele de 50 de metri liber și 100 de metri spate.

Miercuri, 5 aprilie, David Popovici a obținut prima medalie de aur din 2023, cu ocazia Campionatelor Naționale de Natație de la Otopeni. Steaua înotului românesc a câștigat fără emoții cursa de 50 de metri liber, cu un timp de 22.62 secunde. În spatele său au terminat Constantin George și Patrick Sebastian Dinu, cu timpi de 22.96, respectiv 23.31 secunde.

David Popovici a luat aur și în a doua finală a zilei. A terminat primul la 100 metri spate, cu un timp de 54.74. După ce a fost al doilea după 50 de metri, Popovici a forțat pe a doua parte și a terminat în fața lui Denis Laurean Popescu (55.0) și Robert Andrei Badea (58.89).

La bazinul de la Otopeni au fost și Ion Țiriac și Camelia Potec, președintele Federației de Natație. Cei doi au urmărit împreună finalele și evoluția lui David Popovici.

Marți, Popovici va concura în proba de 50 de metri fluture. E înscris în total în 6 probe individuale.