24.6 C
duminică, 5 mai, 2024
Știri de ultima orăSportAtletism / Claudia Bobocea a luat argintul European: „E un pas important!“

Atletism / Claudia Bobocea a luat argintul European: „E un pas important!“

Claudia Bobocea a câștigat medalia de argint la cursa de 1.500 metri din cadrul Campionatelor Europene de atletism în sală, care se desfășoară în Turcia în perioada 2-5 martie 2023. Românca a încheiat pe poziția a doua cu un timp de 4:03.76, în urma Laurei Muir, din Marea Britanie, cu 4:03:40, dar în fața Sofiei Ennaoui din Polonia, cu 4:04:06.

Pentru sportiva de naționalitate română, timpul de 4:03:76 reprezintă un record personal.

Bobocea a cucerit prima medalie a României la Campionatele Europene de atletism în sală după o pauză de 8 ani, ultimele venind în anul 2015, la Praga.

„Sper să fiu sus la competiţiile viitoare“

Bobocea, din cauza adrenalinei, nu a putut dormi deloc în noaptea de după cursă. Săptămâna trecută, Claudia a stabilit un nou record național în proba de 1.000 metri, la Birmingham World Indoor Tour Final. A avut timpul de 2 min 35 sec 35/100 și a depășit performanța Doinei Melinte, 2 min 36 sec 91/100.

„A fost o cursă grea. S-a schimbat un pic sistemul, nu mai sunt doar nouă concurente, ci 12. Mi-aş fi dorit să fie o medalie de aur, din păcate nu s-a putut. E un pas important pentru mine acest argint, de la Europene. Mi-am dat seama că pot încă de acum o săptămână, de la Birmingham, unde a fost practic același podium. Urmează refacerea! Ne așteaptă un an greu. Așa va fi pentru toți sportivii care intenționează să se califice la Olimpiadă. Vom avea multe competiții în care sper să fiu acolo sus“, a spus Claudia, citată de Prosport.

România participă cu 14 sportivi, şapte fete şi şapte băieţi, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul (2-5 martie), care reunesc 593 de atleţi din 47 de ţări, 301 la masculin şi 292 în feminin.

Citeşte şi: Sabrina Voinea intră în istorie la doar 15 ani! Gimnasta a luat două medalii de aur la Mondial